Kahramanmaraş mutfağı: Mutfak kültürü ve coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi turizmi açısından değerlendirilmesi
Kahramanmaraş cuisine: Evaluation of culinary culture and geographical indication products from the perspective of gastronomy tourism
  1. Tez No: 984876
  2. Yazar: İREM GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kahramanmaraş ilinde yaşayan bireylerin coğrafi işaret ve coğrafi işaretli ürünlere ilişkin bilgi düzeylerini, deneyimlerini ve satın alma tutumlarını incelemektir. Nicel yöntemle yürütülen çalışmada veriler anket tekniğiyle toplanmış; örneklem %69,7'si kadın ve %30,3'ü erkek olmak üzere 442 katılımcıdan oluşmuştur. Bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun coğrafi işaretli ürünleri tanıdığını ve deneyimlediğini göstermiştir. En çok deneyimlenen ürünler között Maraş Dondurması, Maraş Biberi, Maraş Tarhanası ve Maraş Çöreği yer almaktadır. Katılımcıların mutfak deneyimleri ile ürünleri satın alma eğilimleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, H1a hipotezi doğrultusunda kadınların bilgi düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olduğu; H4c hipotezi kapsamında ise yüksek gelir grubunun satın alma eğiliminin diğer gruplara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, evli bireylerin bekar katılımcılara göre coğrafi işaretli ürünleri daha fazla bildiği ve satın aldığı tespit edilmiştir. Araştırma, bu ürünlerin yalnızca gastronomik değer taşımadığını, aynı zamanda kentin kültürel kimliğini yansıtan ve turizm potansiyelini güçlendiren önemli bir kaynak olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, yerel yönetimler ve paydaşlar için koordineli tanıtım ve deneyim odaklı pazarlama stratejilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the knowledge levels, experiences, and purchasing attitudes of individuals living in Kahramanmaraş regarding geographical indications and geographically indicated products. The research was conducted using a quantitative method, and data were collected through a survey administered to 442 participants, 69.7% of whom were women and 30.3% men. The findings indicate that the majority of participants are familiar with geographically indicated products and have experienced them. The most frequently experienced products include Maraş Ice Cream, Maraş Pepper, Maraş Tarhana, and Maraş Pastry. Significant relationships were found between participants' culinary experiences and their tendency to purchase these products. Additionally, the study confirmed the H1a hypothesis, showing that women have higher knowledge levels than men, and the H4c hypothesis, revealing that individuals with higher income have a greater tendency to purchase such products. Married participants were also found to be more knowledgeable about and more likely to purchase these products compared to single individuals. The research demonstrates that geographically indicated products in Kahramanmaraş not only possess gastronomic value but also represent the cultural identity of the city and strengthen its tourism potential. The results highlight the importance of coordinated promotion and experience-oriented marketing strategies for local governments and relevant stakeholders.