Perkütan nefrolitotomi ameliyatı yapılan hastalarda, postoperatif enfeksiyona bağlı komplikasyonları öngörmede renal pelvis idrar dansitesinin kullanımı
The role of renal pelvis urine attenuation value in forecasting infection risk after mini-percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 984890
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Preoperatif bilgisayarlı tomografi (BT) ile ölçülen renal pelvis idrar dansitesinin (RPİD), perkütan nefrolitotomi (PNL) sonrası gelişen enfeksiyöz komplikasyonları öngörebilirliğini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Haziran 2019 – Haziran 2024 tarihleri arasında üçüncü basamak bir merkezde PNL uygulanan hastaların verileri incelendi. Preoperatif dönemde enfeksiyon bulgusu olan, nefrostomi tüpü bulunan veya eksik verileri nedeniyle değerlendirmeye alınamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastaların preoperatif idrar kültürleri sterildi. RPİD ölçümleri, preoperatif BT görüntüleri kullanılarak iki bağımsız ürolog tarafından yapıldı ve gözlemciler arası tutarlılık değerlendirildi. Hastalar, postoperatif dönemde ateş, sepsis veya septik şok gibi enfeksiyöz komplikasyonların varlığına göre iki gruba ayrıldı. Demografik, klinik ve operatif değişkenler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bağımsız risk faktörlerini belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 226 hasta dahil edildi. Postoperatif enfeksiyon gelişen hastalarda RPİD değerleri anlamlı olarak daha yüksek bulundu (13,7 vs. 6,0 Hounsfield ünitesi; p=0,001). Ayrıca bu grupta operasyon süresi de belirgin şekilde daha uzundu (70 vs. 50 dakika; p=0,001). Çok değişkenli analizde RPİD (odds oranı: 1,238) ve operasyon süresi (odds oranı: 1,055) enfeksiyon için bağımsız öngördürücüler olarak saptandı. ROC analizinde, 9,250 Hounsfield ünitesi eşik değeri ile RPİD'nin enfeksiyonu %80,0 duyarlılık ve %80,1 özgüllükle öngördüğü gösterildi (AUC: 0,875). RPİD ölçümleri için gözlemciler arası uyum mükemmel düzeydeydi (intraclass korelasyon katsayısı: 0,942). Sonuç: Preoperatif RPİD, PNL geçiren hastalarda postoperatif enfeksiyöz komplikasyonları öngörmede güvenilir ve non-invaziv bir görüntüleme parametresidir. RPİD'nin rutin preoperatif değerlendirmeye dahil edilmesi, risk sınıflamasını güçlendirebilir ve perioperatif yönetimi yönlendirebilir. Bulguların doğrulanması için prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate whether renal pelvis urine density (RPUD), measured via preoperative computed tomography (CT), can predict infectious complications following percutaneous nephrolithotomy (PCNL). Methods: In this retrospective study, data from patients who underwent PCNL between June 2019 and June 2024 at a tertiary care center were analyzed. Patients with signs of infection, preexisting drainage devices, or incomplete data were excluded. All included patients had negative preoperative urine cultures. RPUD was measured by two independent urologists using preoperative CT scans, and interobserver reliability was assessed. Patients were divided into two groups based on the presence or absence of postoperative infectious complications, including fever, sepsis, or septic shock. Demographic, clinical, and operative variables were compared between groups. Univariate and multivariate logistic regression analyses were conducted to identify independent risk factors. Results: A total of 226 patients were included. Postoperative infections were significantly associated with higher RPUD values (13.7 vs. 6.0 Hounsfield units, p=0.001) and longer operative times (70 vs. 50 minutes, p=0.001). Multivariate analysis identified RPUD (odds ratio: 1.238) and operative time (odds ratio: 1.055) as independent predictors of infection. ROC analysis revealed that an RPUD cutoff value of 9.250 predicted infection with 80.0% sensitivity and 80.1% specificity (AUC: 0.875). Interobserver agreement for RPUD measurements was excellent (intraclass correlation coefficient: 0.942). Conclusion: Preoperative RPUD is a reliable, non-invasive imaging parameter that can predict postoperative infectious complications in patients undergoing PCNL. Incorporating RPUD into routine preoperative evaluation may improve risk stratification and guide perioperative management. Prospective multicenter studies are needed to confirm these findings.