Tasavvufta ilâhî irade ve insan hürriyeti
Divine will and human freedom in sufism
- Tez No: 984990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tasavvuf, İslâm geleneğinde insanın batıni yönüne hitap eden, mânevî hayatın derinliklerine inen, insanın ruhsal ve mânevî gelişimini amaçlayan bir ilimdir. Tasavvuf ilmiyle alakalı olarak insanın mânevî olgunluğa ulaşmasıyla ilişkili irade kavramı, nefis mücahedesi, tevhid ve mârifetullah gibi kavramlar bu yolculukta kulun aşması gereken basamaklardandır. Mutasavvıflar ruhsal olgunluğu kişisel iradenin Allah'ın iradesiyle uyumlu hale getirilmesine ve nefsi arzuların aşılmasına bağlar. Bu yolculuk irade sayesinde yapılır. İrade, insanın nefsi arzularıyla mücahedede seyr-i sülûk yoluyla Allah'a ulaşmada ve nefse karşı başarılı olmada en önemli faktördür. Mürid iradesini terbiye ederek insan-ı kâmil olur. Bu sürecin sonunda ise iradesini Allahın iradesini eritir ve fenafillaha erişir. Tasavvuf düşüncesinde iradenin amacı insanın mânevî yolculuğu ile bu yolculuğun neticesinde nefsinden kurtulup hürriyetini kazanmasıdır. Çalışmamızda tasavvuf düşüncesinde temel bir mesele olan İlâhî irade kavramı klasik sûfî müelliflerin görüşleri ekseninde sistematik bir biçimde ele alınacaktır. Ayrıca İlâhî iradenin insan hürriyetiyle ilişkisi incelenecektir. Tezde temel olarak, Allah'ın mutlak iradesi ile insanın cüz'i iradesi arasındaki ontolojik, epistemolojik ve etik denge irdelenecektir. Bu bağlamda insanın irade sahibi bir varlık olarak sorumluluğu, özgürlüğü ve kaderle ilişkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Sufism, within the Islamic tradition is a discipline that appeals to the inner dimension of the human being delving into the depths of spiritual life and aiming at the soul's moral and spiritual perfection. In this contex, concepts such as will struggle against the carnal self divine unity and knowledge of God represent the essential stages that a seeker must transcend in this spiritual journey. Sufi thinkers associate spiritual maturity with the harmonization of human will with the divine will and the overcoming of carnal desires. This journey is made possible through the faculty of will. Will is the key factor that enables a person, through spiritual discipline and struggle against the nafs, to reach God and succeed in this endeover. The disciple by refining and disciplining his will, attains the state of the perfect humen. Ultimately, he annihilates his individual will within the divine will. In sufi thought, the aim of will is to enable the humen being through the spiritual journey to free himself from the bondage of the self and attain true freedom. In this study the concept of divine will which constitutes a fundamental issue in sufi thought will be examined systematically in the light ofthe views of classical sufi authors. Furthermore, the relationship between divine will and human being's partial will. Within this framework, human responsibility freedom and the relation to destiny as a volitional being will also be evaluated.