6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yurt dışına veri aktarımı aracı olarak standart sözleşmeler
Standart contractual clauses as a tool for cross-border data transfers in accordance with Law No. 6698 on the Protection of Personal Data
- Tez No: 984991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ekseninde kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasında kullanılacak mekanizmalardan biri olan standart sözleşmeler işbu çalışmanın esas konusunu oluşturmaktadır. Günden güne dijitalleşen ve küreselleşen dünyada uluslararası ticaretin de gelişimiyle kişisel verilerin aktarımının güvenli şekilde gerçekleştirilmesi hukuki açıdan zorunlu hale gelmiştir. Avrupa Birliği'nde Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) ile sağlanan veri koruma sisteminin veri aktarımında kullanılan önemli araçlarından biri olan standart sözleşmeler, Türk hukukuna 7499 sayılı Kanun ile 2024 yılında KVKK' da yapılan değişiklik ile uygun güvence mekanizmalarından biri olarak girmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel verilerin işlenilmesi ve aktarılmasına yönelik genel çerçeve ele alınmış; devamında ikinci bölümde Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın Schrems I ve Schrems II kararları doğrultusunda standart sözleşmelerin tarihsel gelişimi ve genel özellikleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde tezin esas konusunu oluşturan Türk hukukunda standart sözleşmelerin özellikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında standart sözleşmelerin hukuki açıdan özellikleri değerlendirilerek Türk hukukuna yeni giren bu mekanizmanın yurt dışına veri aktarımı yönünden nasıl etkiler doğuracağı sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines standard contractual clauses (SCCs) as one of the newly introduced mechanisms for cross-border data transfers under the Turkish Personal Data Protection Law No. 6698 (KVKK). In today's increasingly digitalized and globalized world, the secure transfer of personal data has become a legal necessity in parallel with the expansion of international trade. Within the European Union, SCCs have long served as a central safeguard under the General Data Protection Regulation (GDPR). Following the 2024 amendments to the KVKK by Law No. 7499, they were incorporated into Turkish law as an appropriate safeguard mechanism. The study is structured in three parts. The first chapter outlines the general framework for the processing and transfer of personal data. The second chapter traces the historical development and main features of SCCs, with particular reference to the Court of Justice of the European Union's Schrems I and Schrems II rulings. The third chapter focuses on the specific features and potential implications of SCCs under Turkish law, which form the core subject of this research. By analyzing the legal nature of SCCs, the thesis seeks to assess how this mechanism—newly embedded in Turkish data protection law—will influence the practice of cross-border data transfers.