Bazı azo boyarmaddelerin tautomerik formlarının ve fotofiziksel özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of tautomeric forms and photophysical properties of some azo dyes
- Tez No: 985012
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında 13 adet 2-((3-metil-4-((sübstitüe)fenldiazenil)-1H-pirazol-5-il)diazenil)-1H-indene-1,3(2H)-dion bileşiğinin tautomerik formları ve fotofiziksel özellikleri teorik olarak incelendi. Azo-hidrazon ve enol-keto tautomerisi gösteren boyarmaddeler için olası 9 tautomerden en kararlısının hidrazo-keto-hidrazo-keto tautomeri olduğu belirlendi. Hesapsal çalışmalarda Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT), B3LYP fonksiyoneli ve 6-31G+(d,p) temel seti kullanılarak taban durum geometrileri belirlendi, yapısal, elektronik ve doğrusal olmayan optik özellikleri incelendi. Boyarmaddelerin solvatokromik etkisi kloroform içerisinde Zamana Bağımlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (TD-DFT) yöntemi ile incelendi ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Ayrıca bileşiklerin elektrostatik potansiyel haritaları, sınır moleküler orbitalleri ve global reaktiflik diskriptörleri elde edildi ve sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the tautomeric forms and photophysical properties of 13 2-((3-methyl-4-((substituted)phenyldiazenyl)-1H-pyrazol-5-yl)diazenyl)-1H-indene-1,3(2H)-dione compounds were investigated theoretically. For dyes exhibiting azo-hydrazone and enol-keto tautomerism, the most stable of the 9 possible tautomers was determined to be the hydrazo-keto-hydrazo-keto tautomer. In computational studies, ground state geometries were determined, structural, electronic, and nonlinear optical properties were investigated using Density Functional Theory (DFT), B3LYP functional, and 6-31G+(d,p) basis set. The solvatochromic effect of the dyes was investigated in chloroform by the Time Dependent Density Functional Theory (TD-DFT) method and compared with the experimental results. In addition, electrostatic potential maps, frontier molecular orbitals, and global reactivity descriptors of the compounds were obtained, and the results were evaluated.