Amonyum perkloratın kristalizasyonuna yüzey yükünün etkisi
Effect of the surface change to the crystalization of ammonium perchlorate
  1. Tez No: 98503
  2. Yazar: EMRE GÖLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NUSRET BULUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMONYUM PERKLORATIN KRISTALIZASYONUNA YÜZEY YUKUNUN ETKİSİ ÖZET Bir kristalin, aşırı doygun bir çözeltide büyümesi veya doymamış bir çözeltide çözünmesi sırasmda oluşan kütle aktarımı, kristalin dış yüzeyi üzerinden gerçekleşmek zorundadır. Yüzeydeki herhangi bir kuvvetin, bu kütle aktarımını etkileyeceği, doğal olmasına rağmen, son birkaç yıla kadar, böyle bir etkinin varlığı gözardı edilmiştir. Bu kuvvetlerin en önemlilerinden birisi de yüzey yükü nedeniyle oluşandır. Bir kristal, kendi saf çözeltisinde veya farklı iyonları da içeren, saf olmayan çözeltisinde bekletildiğinde, kendi çözeltisinin anyonu ya da katyonu veya ortamdaki diğer iyonlar, kristal yüzeyinde spesifik olarak adsorbe edilebilmektedir. Bu adsorpsiyon sonucu oluşan yüzey yükü, elektronötraliteyi sağlamak için karşıt iyonlarca kuşatılır ve elektriksel çift tabaka oluşur. Spesifik adsorpsiyon, yüzeyin her tarafında homojen olabileceği gibi, kısmî olarak da gerçekleşebilir. Bu çalışmada, amonyum perklorat (AP) kristallerinin yüzey yükü taşıyıp taşımadığı; taşıdığı durumda, kristal büyüme ve çözünme hızlarının, bu yükün şiddetinden ne ölçüde etkilendiği araştırılmıştır. Elektrostatik ayırıcıyla yapılan sınıflandırmada, AP kristallerinin belirgin bir yüzey yükü taşıdığı saptanmıştır. Yüzey yüklerine göre sınıflandırılmış kristaller kullanılarak, durgun ortamda tek kristal hücresinde yapılan ölçümler, doygunluk konsantrasyonunun, büyüme şeklinin ve bununla birlikte, büyüme ve çözünme hızlarının, yüzey yüküne bağlı olduğunu göstermiştir. Bu genel davranışın yanı sıra, düşük aşırı doygunluklarda, kristallerin farklı yüzeylerinde, aynı ortamda büyüme ve çözünme birarada görülmüş ve kristallerin, farklı yüzeylerde farklı yüzey yüklerinin bulunması nedeniyle yönlü büyüme gösterdiği belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
EFFECT OF THE SURFACE CHARGE TO THE CRYSTALLIZATION OF AMMONIUM PERCHLORATE SUMMARY The mass transfer which occurs during the growth in a supersaturated solution or at the dissolution in an unsaturated solution, should be realized from the outer surface of the crystal. Although it's natural that this mass transfer is affected by any force on the surface, the existence of this effect has been neglected until the last few years. One of the most importants among this forces is the one caused by the surface charge. When a crystal is held in its pure solution or non-pure solution containing other different ions, the anion or cation of its own solution or the other ions existing in the medium could be adsorbed specifically by the surface of the crystal. The surface charge occurred as a result of this adsorption, is surrounded by the opposite ions to supply the electroneutrality and the electrical double layer is formed. The specific adsorption could be homogeneous everywhere of the surface or could be happened partially. In this study, it's investigated that the ammonium perchlorate (AP) crystals carry a surface charge or not and if yes, how the growth and dissolution rates of the crystal are affected by the intensity of this charge. In the classification carried out with the electrostatic separator, it's determined that the AP crystals carry an evident surface charge. The measurements performed using the single crystal cell in the stagnant medium with the crystals classified according to their surface changes show that the saturation concentration, shape of growth and the growth and dissolution rates are dependent to the surface charge. Besides this general behaviour, in low supersaturations, at the different surfaces of the crystals, growth and dissolution are observed in the same medium and it's determined that the crystals chow oriented growth because of having different surface charges on different surfaces. IX