Hatay ilinde yayılım gösteren bal arılarında (Apis mellifera l.) genetik varsyasyonun belirlenmesi
Determination of genetic variation in honey bees (Apis mellifera l.) distributed in Hatay province
- Tez No: 985054
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Hatay ili sınırları içerisinde yetiştirilen bal arısı (Apis mellifera) kolonilerinin genetik çeşitlilik düzeyini, populasyon yapısını ve birbirleriyle olan ilişkilerini moleküler genetik teknikler kullanarak ortaya koymaktır. Hatay'ın benzersiz coğrafi konumu (Anadolu, Orta Doğu ve Afrika arasında bir köprü) ve iklimsel çeşitliliği, bu bölgedeki arı genetik kaynaklarının karakterize edilmesini önemli kılmaktadır. Bu amaçla Hatay ili genelinde 40 arıcıdan numuneler alınrak moleküler analizler yapılmıştır. Toplanan örneklerin genetik varyasyonunu belirlemek için 30 mikrosatellit markır analizi ile DNA örnekleri arasındaki genomik varyasyonlar belirlenmiştir. Böylece arıların bireysel ve populasyon düzeyindeki genetik farklılıkları, heterozigotluk düzeyleri, allel çeşitliliği ve populasyonların birbirinden ne ölçüde farklılaştığı belirlenmiştir. Çalışmada, Hatay ilindeki bal arısı (A. m. syriaca) popülasyonunun yüksek allelik çeşitliliğe (genetik zenginlik) sahip olduğunu, ancak aynı zamanda yüksek bir akraba çiftleşmesi oranı ve buna bağlı olarak düşük heterozigotluk sergilediğini ortaya koymuştur. Lokus başına ortalama 10.73 allel sayısı ve 0.77 beklenen heterozigotluk (He) değeri, popülasyonun çok zengin bir genetik çeşitliliğe sahip olduğunu ve Orta Doğu arıları içinde üst sıralarda yer aldığını gösterir. Beklenenin aksine, gözlemlenen heterozigotluk (Ho) değeri oldukça düşük (0.33) bulunmuştur. Bu da 0.58 gibi çok yüksek bir akrabalı yetiştirme (FIS) katsayısına işaret eder. Dolayısı ile popülasyonun genetik varyasyonunun hatay arısının baskın olarak bölgede bulunduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the genetic diversity level, population structure, and relationships with each other of honey bee (Apis mellifera) colonies cultivated within the borders of Hatay province using molecular genetic techniques. Hatay's unique geographical location (a bridge between Anatolia, the Middle East, and Africa) and its climatic diversity make characterizing the bee genetic resources in this region important. For this purpose, samples were collected from 40 beekeepers across Hatay province for molecular analysis. To determine the genetic variation of the collected samples, genomic variations between DNA samples were identified using 30 microsatellite marker analyses. Thus, the genetic differences of the bees at the individual and population levels, heterozygosity levels, allelic diversity, and the degree of differentiation between populations were determined. The study revealed that the honey bee (A. m. syriaca) population in Hatay province has high allelic diversity (genetic richness) but also exhibits a high rate of inbreeding and consequently low heterozygosity. An average of 10.73 alleles per locus and an expected heterozygosity (He) value of 0.77 show that the population has very rich genetic diversity and ranks high among Middle Eastern bees. In contrast, the observed heterozygosity (Ho) value was found to be quite low (0.33). This indicates a very high inbreeding coefficient (FIS) of 0.58. Therefore, the population's genetic variation indicates that the Hatay bee is predominantly present in the region.