Bisiklet yolları ile ilgili belediye çalışmaları
Municipality studies on bicycle lanes
  1. Tez No: 985055
  2. Yazar: TUĞBA KALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de belediyelerin bisiklet ulaşımına yönelik çalışmaları, sürdürülebilir kent içi ulaşım politikaları açısından kritik bir boyutunu oluşturmaktadır. Bu tezde, 81 ilin büyükşehir ve il belediyelerine ait 2025-2029 stratejik planları, performans programları ve faaliyet raporları incelenmiş; altyapı, kültür, politika, planlama ve dijital dönüşüm parametreleri“var”,“yok”ve“devam eden”kategorileriyle kodlanmıştır. Kodlanan veriler üzerinden lojistik regresyon analizi uygulanmış, elde edilen sonuçlar bölgesel düzeyde karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Analizler, Marmara Bölgesi'nin altyapı parametrelerinde en yüksek başarıyı gösterdiğini ve illerin %72'sinde somut yatırımlar bulunduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık Doğu Anadolu'da bu oran yalnızca %18'de kalmış, altyapı parametreleri ile bisiklet yolu uzunlukları arasında doğrudan ilişki saptanmıştır. Kültürel parametrelerde İzmir, Konya ve Mersin gibi iller düzenli etkinlikler ve teşviklerle öne çıkarken, küçük ve orta ölçekli kentlerde etkinlikler sınırlı düzeyde kalmıştır. Politik ve planlama boyutunda ise bazı belediyelerin stratejik belgelerinde bisiklet yolları için özel bütçe tahsisi yaptığı, ancak birçok ilde bu konunun yalnızca temenniler düzeyinde kaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de bisikletli ulaşım politikalarının mekânsal olarak dengesiz bir gelişim gösterdiği, büyükşehirlerde güçlü uygulamaların, diğer illerde ise sınırlı ve parçalı adımların öne çıktığı görülmektedir. Çalışma, bütüncül bir planlama yaklaşımı, yerel ölçekte somut bütçe desteği ve ulusal düzeyde yönlendirici mevzuatın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The efforts of municipalities in Turkey to promote bicycle transportation constitute a critical dimension of sustainable urban mobility policies. This thesis examines the 2025–2029 strategic plans, performance programs, and activity reports of 81 metropolitan and provincial municipalities. The parameters of infrastructure, culture, policy, planning, and digital transformation were coded as“present,”“absent,”and“ongoing.”A logistic regression analysis was applied to the coded data, and the results were comparatively evaluated across regions. The analyses revealed that the Marmara Region achieved the highest performance in infrastructure parameters, with concrete investments observed in 72% of its provinces. In contrast, this rate was only 18% in the Eastern Anatolia Region, where a significant correlation was found between infrastructure parameters and the total length of bicycle paths. In the cultural dimension, cities such as İzmir, Konya, and Mersin stood out with regular events and incentives, while smaller cities showed limited activity. In the policy and planning dimensions, some municipalities allocated specific budgets for bicycle infrastructure, yet in many cases, the issue remained at the level of intent. As a result, bicycle transportation policies in Turkey display spatially unbalanced development, with strong practices in major cities but fragmented and limited progress in smaller provinces. The study emphasizes the need for an integrated planning approach, concrete local budgetary support, and a guiding national legislative framework to strengthen institutional capacity.