Dejenere appell polinomları yardımıyla tanımlanan operatörlerin bazı yaklaşım özellikleri
Some approximation properties of operators defined by degenerate appell polynomials
  1. Tez No: 985068
  2. Yazar: BİLGE ZEHRA SERGİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı için ayrılmıştır. İkinci bölümde, daha sonraki bölümlerde kullanılmak üzere bazı temel tanım ve teoremlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde, dejenere Appell polinomları kullanılarak elde edilen lineer pozitif operatör tanımlanarak bazı yaklaşım özellikleri ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde, $\Delta_h$-Gould-Hopper Appell polinomları ile oluşturulan operatör tanımlanmış ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, üçüncü bölümde tanımlanan operatörün Durrmeyer formu ele alınmış ve bu operatör için de yaklaşım özellikleri gösterilmiştir. Altıncı ve son bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems are presented, which will be used in the subsequent chapters. In the third chapter, a linear positive operator is defined by means of degenerate Appell polynomials, and some of its approximation properties are established. The fourth chapter introduces an operator constructed using $\Delta_{h}$-Gould–Hopper Appell polynomials, and its approximation properties are examined. In the fifth chapter, the Durrmeyer form of the operator defined in Chapter 3 is considered, and its approximation properties are also investigated. Finally, the sixth chapter is devoted to conclusions and suggestions.