Semptomatik olgularda derin öğrenme görüntü rekonstrüksiyonu(DLIR) ile elde edilen diz MRG'nin konvansiyonel diz MRG ile karşılaştırılması
Comparison of deep learning-accelerated image reconstruction of knee MRI and conventional knee MR imaging in symptomatic patients
- Tez No: 985094
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERDEM TOSLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmanın amacı, 1.5 Tesla manyetik rezonans görüntüleme sisteminde elde edilen diz görüntülerinde derin öğrenme destekli görüntü rekonstrüksiyonu (DLIR) ve konvansiyonel rekonstrüksiyon (Non-DLIR) yöntemlerini karşılaştırarak görüntü kalitesi, okuyucu güveni ve diz yapısal anomalileri ve patolojilerinin değerlendirilmesinde yöntemler arası ve okuyucular arası uyum düzeyini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu prospektif çalışmaya mart ve nisan 2025 tarihlerinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji kliniğine başvuran semptomatik 82 hastanın 104 diz MRG'si, aynı 1.5 T MRG de sabit protokol ile elde edildi; her olgu DLIR (Siemens Deep Resolve Boost) ve konvansiyonel rekonstrüksiyonla görüntülendi. İki radyolog görüntüleri bağımsız olarak değerlendirerek görüntü kalitesi, okuyucu güveni ve kemik, kıkırdak, menisküs, bağ ve tendon lezyonlarını derecelendirdi. Örneklem, minimum kabul edilebilir ICC=0,40, %95 güç, α=0,05 ve %10 kayıp varsayımıyla gözlemci başına ≥83 olarak hesaplandı. Tanımlayıcı istatistikler n(%), ortalama±SS ile sunuldu. Normallik için Shapiro-Wilks testi, grup karşılaştırmaları için Wilcoxon Signed Ranks testi kullanıldı.Yöntemler ve okuyuclar arası uyum Kappa katsayısı ile, ölçüm güvenilirliği ICC (%95 GA) ile gösterildi. Analizler IBM SPSS 23.0 (IBM Corp., Armonk, NY) ile yapıldı; p<0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: DLIR ile elde edilen görüntülerin kalite parametre skor ortalamaları, konvansiyonel (Non-DLIR) görüntülere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulundu(p<0,001). Yöntemler arası uyum genel olarak yüksekti (κ/ICC ≈0,71–0,94); kemik, kıkırdak, menisküs ve ligament değerlendirmelerinde yüksekti, patellar ve kuadriseps tendonları ile sinoviyal-bursal effüzyonlarda orta düzeyde kaldı. Okuyucular arası uyum Non-DLIR'de κ/ICC ≈0,71–0,93, DLIR'de κ/ICC ≈0,79–0,98 aralığında olmak üzere her iki yöntem için de yüksekti. DLIR'de kıkırdak ve menisküs değerlendirmelerinde okuyucu güveni, Non-DLIR'ye göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (p<0,001). Sonuç: DLIR ile elde edilen görüntülerin konvansiyonel yönteme kıyasla görüntü kalitesini belirgin iyileştirdiği ,okuyucuların diagnostik ve okuyucu güvenini artırdığı ayrıca okuyucular arasındaki farklılılıkları azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The aim of this study is to compare deep learning–assisted image reconstruction (DLIR) and conventional reconstruction (non-DLIR) in knee MR images acquired on a 1.5-Tesla MRI system, and to determine inter-method and inter-observer agreement in the evaluation of image quality, reader diagnostic confidence, for the evaluation of structural abnormalities and knee disorders. Materials and Methods: In this prospective study, 104 knee MR examinations from 82 symptomatic patients who presented to the Antalya Training and Research Hospital Radiology Clinic from march through april 2025 were acquired on the same 1.5-T MRI system using a diagnostic focused protocol; each case was reconstructed with both DLIR (Siemens Deep Resolve Boost) and conventional method. Two radiologists independently evaluated the images, grading image quality, reader confidence, and lesions of bone, cartilage, menisci, ligaments, and tendons. The sample size was calculated as ≥83 per observer, assuming a minimum acceptable ICC=0.40, 95% power, α=0.05, and 10% attrition. Descriptive statistics were presented as n(%) and mean±SD. Normality was assessed with the Shapiro–Wilk test, and group comparisons used the Wilcoxon signed-rank test. Inter-method and inter-reader agreement were assessed with the kappa coefficient, and measurement reliability with the ICC (95% CI). Analyses were performed in IBM SPSS Statistics 23.0 (IBM Corp., Armonk, NY); p<0.05 was considered statistically significant. Results: Mean image-quality parameter scores were significantly higher with DLIR than with conventional (non-DLIR) images (p<0.001). Inter-method agreement was generally high (κ/ICC ≈0.71–0.94); it was high for assessments of bone, cartilage, menisci, and ligaments, but remained moderate for the patellar and quadriceps tendons and for synovial/bursal effusions. Inter-reader agreement was high for both methods: κ/ICC ≈0.71–0.93 for non-DLIR and ≈0.79–0.98 for DLIR. Reader confidence for cartilage and meniscus assessments was significantly higher with DLIR than with non-DLIR (p<0.001). Conclusion: Images reconstructed with DLIR, compared with the conventional method, significantly improved image quality, increased diagnostic confidence, and reduced inter-reader variability.