Psoriasis hastalarında IL-17 inhibitörlerinin hepatit B ve C reaktivasyonu üzerine etkisi
The effect of IL-17 inhibitors on hepatitis B and C reactivation in psoriasis patients
- Tez No: 985116
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASLI HAPA, DOÇ. DR. HAKAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Psoriasis, kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır ve IL-17/Th17 ekseni hastalığın patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda geliştirilen IL-17 inhibitörleri olan sekukinumab ve iksekizumab, orta-ileri düzey psoriasis tedavisinde etkili biyolojik ajanlar arasında yer almaktadır. Ancak, bu ajanların bağışıklık sistemini baskılayıcı etkilerinden dolayı hepatit B (HBV) ve hepatit C (HCV) enfeksiyonlarının reaktivasyonuna yol açabilecekleri düşünülmektedir. IL-17 inhibitörleri kullanan hastalarda hepatit reaktivasyonuna ilişkin mevcut literatür oldukça sınırlıdır ve bu veriler söz konusu ajanların hepatit ile enfekte hasta grubundaki güvenlik profiline dair net bir risk değerlendirmesi yapılması açısından yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, psoriasis tanısı almış ve eşzamanlı HBV veya HCV enfeksiyonu bulunan hastalarda IL-17 inhibitörlerinin güvenliğini değerlendirmek, viral reaktivasyon riskini ortaya koymak ve antiviral profilaksinin etkinliğini ve gerekliliğini klinik veriler ışığında analiz etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif gözlemsel bir tasarımla yürütülen bu çalışmaya, en az altı aydır anti-IL-17 tedavisi alan, hepatit serolojisi ve karaciğer fonksiyon testleri tedavi sürecinde izlenmiş, HBsAg pozitif, anti-HBc pozitif veya anti-HCV pozitif olan hastalar dahil edilmiştir. Takip verileri eksik olan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Hastalara ait demografik veriler analiz edilmiş; tedavi süreci boyunca serolojik parametreler, karaciğer enzim düzeyleri ve viral yük ölçümleri düzenli olarak takip edilerek, hepatit reaktivasyonu yönünden değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, HBV ile enfekte olup psoriasis tanısı ile sekukinumab tedavisi alan HBsAg(+) 10 hasta, izole anti-HBs(+) 14 hasta ve anti-HBc(+) anti-HBs(+) 104 hasta; iksekizumab tedavisi alan HBsAg(+) 10 hasta, izole anti-HBc(+) 19 hasta ve anti-HBc(+) anti-HBs(+) 109 hasta olmak üzere, anti-IL-17 tedavi alan toplam HBsAg(+) 20 hasta, izole anti-HBc(+) 33 hasta ve anti-HBc(+) anti-HBs(+) 213 hasta saptanmıştır. HCV ile enfekte olup psoriasis tanısı ile sekukinumab tedavisi alan 3 hasta ve iksekizumab tedavisi alan 8 hasta saptanmıştır. İksekizumab ve sekukinumab grubundan birer olmak üzere toplam 2 hasta hem HBV ile hem de HCV ile enfekteydi. HBsAg(+) grupta 20 hasta, izole anti-HBc(+) 3 hasta ve anti-HBc(+) anti-HBs(+) 1 hasta profilaktik antiviral tedavi kullanmaktaydı. HCV tanılı hastalar ise anti-IL-17 tedavisi sürecinde antiviral tedavi kullanmamıştır. Hiçbir hastada anti-IL-17 ajan kullanımı ile birlikte hepatit reaktivasyonu izlenmemiştir. Sonuç: Çalışmada hiçbir hastada viral reaktivasyon izlenmemesi, eşzamanlı hepatit enfeksiyonu olan psoriasis hastalarında IL-17 inhibitörlerinin güvenli kullanımını desteklemektedir. Çalışmamız literatürde de IL-17 inhibitörlerinin kullanımında hepatit reaktivasyonuna dair en geniş hasta verisini içeren çalışmadır. Bulgularımız ve mevcut literatür göz önüne alındığında sekukinumab ve iksekizumab tedavilerinin, HBsAg(+) hastalarda antiviral profilaksi eşliğinde güvenli olduğu görülmektedir. İzole anti-HBc(+) ancak HBV-DNA negatif hastalarda ise viral reaktivasyon riskinin düşük olduğu, bu nedenle antiviral proflaksi gerekmeksizin dikkatli takip ile IL-17 inhibitörlerinin kullanılabileceği düşünülmektedir. HCV ile enfekte olup HCV-RNA negatif hastalarda reaktivasyon riskinin oldukça düşük olduğu ve IL-17 inhibitörlerinin bu hasta grubunda düzenli takip ile güvenli olduğu görülmektedir. Çalışmamız sekukinumab ve iksekizumab tedavilerinin hepatit seropozitif hastalarda uygun algoritmalarla güvenli bir şekilde uygulanabileceğini ve viral reaktivasyon riskinin yönetilebilir olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease in which the IL-17/Th17 axis plays a crucial role in its pathogenesis. In this context, IL-17 inhibitors such as secukinumab and ixekizumab have been developed and are considered effective biological agents for the treatment of moderate-to-severe psoriasis. However, due to their immunosuppressive effects, it is thought that these agents may potentially lead to reactivation of hepatitis B (HBV) and hepatitis C (HCV) infections. The current literature on hepatitis reactivation in patients receiving IL-17 inhibitors is quite limited, and the existing data are insufficient to conduct a comprehensive risk assessment regarding the safety profile of these agents in patients with concurrent viral hepatitis. This study aimed to evaluate the safety of IL-17 inhibitors in patients diagnosed with psoriasis who also have concurrent HBV or HCV infection, to identify the risk of viral reactivation, and to analyze the necessity and efficacy of antiviral prophylaxis in light of clinical data. Materials and Methods: This study was conducted with a retrospective observational design and included patients who had received anti-IL-17 therapy for at least six months and who had positive HBsAg, anti-HBc, or anti-HCV serology, with their hepatitis serology and liver function tests monitored during the treatment period. Patients with incomplete follow-up data were excluded from the study. Demographic data of the patients were analyzed, and serological parameters, liver enzyme levels, and viral load measurements were monitored throughout the treatment process in order to assess the presence of hepatitis reactivation. Results: In our study, among the patients with HBV infection receiving secukinumab therapy, there were 10 patients with HBsAg(+), 14 patients with isolated anti-HBc(+), and 104 patients with anti-HBc(+) anti-HBs(+). In the ixekizumab group, there were 10 HBsAg(+) patients, 19 patients with isolated anti-HBc(+) and 109 patients with anti-HBc(+) anti-HBs(+). Overall, a total of 20 HBsAg(+), 33 isolated anti-HBc(+), and 213 anti-HBc(+) anti-HBs(+) infection cases were identified among patients treated with IL-17 inhibitors. Regarding HCV infection, 3 patients on secukinumab and 8 patients on ixekizumab therapy were identified. In addition, one patient from each treatment group (secukinumab and ixekizumab) was co-infected with both HBV and HCV. Among the HBsAg(+) group, 20 patients received prophylactic antiviral therapy; among the isolated anti-HBc(+) group, 3 patients received prophylaxis; and 1 patient with anti-HBc(+) anti-HBs(+) also received antiviral prophylaxis. None of the HCV-infected patients received antiviral treatment during anti-IL-17 therapy. Hepatitis reactivation was not observed in any patient receiving IL-17 inhibitors. Conclusions: The absence of viral reactivation in any of the patients in this study supports the safe use of IL-17 inhibitors in psoriasis patients with concurrent hepatitis infection. To our knowledge, this study contains the largest patient dataset in the literature regarding hepatitis reactivation during IL-17 inhibitor therapy. Based on our findings and the current literature, it appears that secukinumab and ixekizumab therapies can be safely administered to HBsAg(+) patients when accompanied by antiviral prophylaxis. In patients who are isolated anti-HBc(+) but HBV-DNA negative, the risk of viral reactivation is considered low; therefore, IL-17 inhibitors may be used without antiviral prophylaxis under close monitoring. In patients infected with HCV who are HCV-RNA negative, the reactivation risk is also considered to be very low, and IL-17 inhibitors can be safely used with regular follow-up in this group. This study demonstrates that secukinumab and ixekizumab can be safely applied in hepatitis seropositive patients using appropriate clinical algorithms and that the risk of viral reactivation can be effectively managed.