Investıgatıon of 40 MW solar photovoltaıc power plant desıgn and ınstallatıon feasıbılıty ın ıraq
Irak'ta 40 MW güneş fotovoltaik enerji santrali tasarim ve kurulum fizi̇bilitesinin araştirilmasi
- Tez No: 985115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
18. asırda sanayi devriminin başlamsıyla birlikte, kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yatılrarın kullanımı hızla artmıştır. Endüstrinin en büyük girdisi olan enerji maddeleri o kadar önemlidir ki, bunlar için savaşlar da çıkmış, milyonlarca insan ölmüştür. Fosil yatıların sağladıı büyük avantajların aksine, hava kirlilği, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ve fosil yakıtların tükensesi gibi olumsuz etkileri de görülmüştür. Diğer yandan fosil yakıtları ithalatı, bunları itlah etmek zorunda kalan ülkelerin kalkınması için önemli bir mali engel oluşturmuştur. Fosil yakıt tüketiminin buraya kadar sıralana negatif yanları karşısında, 21. yüzyılda insanlık için yenilenebilir ve temiz enerji üretimi, birinci ve acil bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durum enejide dışa başımlı ülkeler için de ayrı bir öneme sahiptir. Bu tezde önemli bir petrol ve gaz üreticisi olan Irak'ta yenilenebilir ve temiz enerji üretimi için, 40 Mh kapasiteli fotovoltaik enerji santrali tasarım modellenmesi yapılmıştır. Modellemede RETScreen paket programı kullanılmış olup, program; yıllık elektrik üretimi ve kapasite faktörü, günlük güneş radyasyonu (yatay ve eğik), sera gazları analizi, finansal analizler (basit geri ödeme (SPB), net bugünkü değer (NPV) ve yıllık yaşam döngüsü tasarrufu (ALCS)] yoluyla nasıl nasıl modellenebileceğimi ortay koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is the greatest emergency to humankind in the future. Especially when exhausted fossil fuel resources in the not so long ago due to the large consumption of those fuels in the world. And these days, a large portion of the energy production on earth originates from oil, gas and coal. In addition, increase environmental risks, increase pollution, and global warming due to fuel combustion products, so renewable resources gained more attention in the last decades due to persisting energy demand coupled with decrease in fossil fuel resources and it is climate friendly. In this paper, we will study using solar PV plant 40 MW to supply electricity many sites in Iraq during the diurnal period and study technical aspect, financial assessment, cost analysis and calculate net annual greenhouse gases reduction. Our examination embraces a technique that suits the subject by uncovering the significance of the power of sun. We examine how it can be used, its components, by means of technical analysis (Daily solar radiation - horizontal, daily solar radiation - tilted, Annual electricity production and capacity factor), greenhouse gases analysis and financial analyses [Simple Payback (SPB), Net Present Value (NPV) and Annual Life Cycle Saving (ALCS)] for all data in this research. We study the potential of solar energy by selecting the best sites in Iraq.