Uyuşturucu imal ve ticareti suçunda soruşturmada karşılaşılan hukuka aykırılıklar
Legal violations encountered in investigations of drug manufacturing and trafficking crimes
- Tez No: 985157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, uyuşturucu imal ve ticareti suçlarıyla ilgili uygulama hatalarını tespit etmek, bu hataların hukuki ve toplumsal etkilerini analiz etmek ve adli süreçlerin güvenilirliğini artırmak için çözüm önerileri sunmaktır. Uygulama hatalarının, bireylerin adil yargılanma hakkını ihlal etme potansiyeli ve davaların bozulmasına yol açma gibi hukuki sonuçları incelenmiştir. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, merkezi sinir sistemini etkileyen kimyasal bileşiklerdir. TCK (Türk Ceza Kanunu)188. maddede, ruhsatsız olarak veya ruhsata aykırı uyuşturucu/uyarıcı madde imal, ithal ve ihraç etme fiilleri; 188/3. maddede ise satışa arz etme, satma, başkasına verme, nakletme, depolama, bulundurma gibi eylemler suç sayılmıştır. Türkiye'de uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, TCK'nın belirli maddeleriyle sıkı bir şekilde düzenlenir. Uyuşturucu imal ve ticareti suçlarında polis ve savcılığın uygulama hataları, genellikle usul hukuku ihlalleri, delil toplama süreçlerindeki eksiklikler ve yetki aşımlarıyla ortaya çıkar. TCK madde 188 ve Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) çerçevesinde bu hatalar şu şekilde özetlenmiştir: usulsüz arama ve el koyma, delil toplama ve zincir saklama hataları, şüpheli haklarının ihlali, orantısız tutuklama kararları, yanlış nitelendirme ve soruşturma eksiklikleri, yetki ve görev aşımı ve örnek uygulama hataları ve yargı kararları. Polis, mahkeme kararı olmadan veya CMK madde 116-119'da öngörülen istisnai durumlarda (gecikmede sakınca hali) usulüne uygun olmayan aramalar yapabilir. Türkiye'de uyuşturucu imal ve ticaretine ilişkin usulsüz arama ve el koyma, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve Anayasa tarafından sıkı kurallara bağlanmıştır. Sonuç olarak yapılan araştırmalar, şu hataların sıkça olabileceğini göstermiştir: Delillerin toplandığı zaman, yer ve kişi bilgilerinin yeterince kaydedilmemesi, delillerin uygun şekilde mühürlenmemesi veya etiketlenmemesi, yetkili olmayan kişiler tarafından delillere erişim sağlanması ve delillerin uygun sıcaklık veya güvenlik koşullarında saklanmaması. Bu hatalar, özellikle uyuşturucu maddelerin kimyasal analizinin doğruluğunu etkileyebilir ve sanığın beraat etmesini sağlayabilir. Bu hatalar, özellikle uyuşturucu imal ve ticaret davalarında ciddi sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify procedural errors in crimes related to the manufacture and trafficking of narcotics, analyze their legal and societal impacts, and propose solutions to enhance the reliability of judicial processes. The legal consequences of these procedural errors, such as their potential to violate individuals' right to a fair trial and lead to case dismissals, have been examined. Narcotics and stimulants are chemical compounds that affect the central nervous system. Under Article 188 of the Turkish Penal Code (TCK), the unlicensed production, importation, or exportation of narcotics/stimulants, or actions contrary to licensing, are deemed criminal offenses. Article 188/3 criminalizes acts such as offering for sale, selling, transferring, transporting, storing, or possessing such substances. In Türkiye, narcotics and stimulants are strictly regulated under specific provisions of the TCK. Procedural errors by the police and prosecution in narcotic manufacture and trafficking cases typically arise from violations of procedural law, deficiencies in evidence collection, and overstepping authority. Within the framework of Article 188 of the TCK and the Criminal Procedure Code (CMK), these errors are summarized as follows: unlawful searches and seizures, errors in evidence collection and chain of custody, violations of suspects' rights, disproportionate detention decisions, incorrect legal characterization, incomplete investigations, overstepping authority or jurisdiction, and exemplary procedural errors and judicial decisions. The police may conduct searches without a court order or in a manner inconsistent with the exceptional circumstances (urgency) outlined in Articles 116-119 of the CMK. In Türkiye, unlawful searches and seizures related to narcotic manufacture and trafficking are subject to strict rules under the CMK and the Constitution. Research indicates that the following errors are common: insufficient recording of the time, place, and individuals involved in evidence collection, failure to properly seal or label evidence, unauthorized access to evidence, and improper storage conditions regarding temperature or security. These errors can compromise the accuracy of chemical analyses of narcotics, potentially leading to the acquittal of the defendant. Such errors can have serious consequences, particularly in narcotic manufacture and trafficking cases.