Matlab/sımulınk ile elektrikli araçlar için çiftyönlü şarj istasyonu modellenmesi ve simülasyonu
Modeling and simulation of a dual-direction charging station for electric vehicles using matlab/simulink
  1. Tez No: 985183
  2. Yazar: İBRAHİM ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda çevreci özellikleriyle öne çıkan ve dünya genelinde yaygınlaşan elektrikli araçların enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen çift yönlü şarj istasyonu modeli, MATLAB/Simulink ortamında modellenmiş ve simüle edilmiştir. Çift yönlü şarj istasyonları, yalnızca aracın bataryasını şarj etmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcının isteğine bağlı olarak batarya enerjisinin şebekeye geri aktarılmasına (V2G) da imkân tanır. Modelleme sürecinde öncelikle mevcut şarj istasyonu yapıları incelenmiş, ardından çift yönlü çalışan sistemlerin kontrol mantığı ve kullanılan dönüştürücü devreleri araştırılmıştır. Bu kapsamda PI ve PID kontrol yapıları ile birlikte DA/AA (DC/AC), AA/DA (AC/DC), DA/DA (DC/DC) ve Buck-Boost dönüştürücü devrelerin çalışma prensipleri detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, üç fazlı bir sistem mimarisi oluşturularak, uygun kontrol ve dönüştürücü blokları kullanılarak MATLAB/Simulink ortamında bir model tasarlanmıştır. Tasarlanan modelde, şarj istasyonu ve batarya arasındaki enerji akışı hem şarj (G2V) hem de deşarj (V2G) senaryolarında simüle edilmiştir. Simülasyon süresince batarya gerilimi, şarj/deşarj akımı ve batarya doluluk oranı (SOC) gibi parametreler izlenmiş, sistemin geçici ve kararlı rejim davranışları analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çift yönlü şarj istasyonlarının enerji yönetimi açısından önemli avantajlar sunduğunu ve akıllı şebekelerle entegre çalışabilecek kapasitede olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a bidirectional electric vehicle (EV) charging station model has been designed and simulated using the MATLAB/Simulink environment. Bidirectional charging stations not only enable charging of the EV battery but also allow users to discharge energy back into the grid (Vehicle-to-Grid, V2G), offering flexibility in energy management. During the modeling process, existing charging station architectures were reviewed, with a specific focus on systems capable of bidirectional energy flow. The operational principles of PI and PID controllers, as well as various converters including DC/AC, AC/DC, DC/DC, and Buck-Boost, were examined in detail. Based on this theoretical foundation, a three-phase system architecture was constructed. Appropriate converter and control blocks were integrated into the Simulink model. The designed system simulates the energy exchange between the charging station and the EV battery in both charging (G2V) and discharging (V2G) modes. Throughout the simulation process, key parameters such as battery voltage, charge/discharge current, and state of charge (SOC) were monitored. The transient and steady-state behaviors of the system were analyzed. The results demonstrate that bidirectional charging stations offer significant advantages in energy management and are well-suited for integration with smart grid infrastructures.