Güç elektroniği dönüştürücülerinin kontrolü için yeni bir kayan kipli denetleyici tasarımı
A novel sliding mode controller design for control of powerelectronics converters
  1. Tez No: 985186
  2. Yazar: GÜVEN BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEFA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, güç elektroniğindeki tüm devreler için kayma kip kontrolüne dayalı, uygulanabilir yeni bir kayma yüzeyi tasarlanmıştır. Bu yüzey ile sistem hatasının denge noktasına yakın ya da uzak olmasından bağımsız olarak hatanın en kısa sürede giderilmesi amaçlanmıştır. Hızlı yakınsama sağlanırken, kayma kip kontrolünün temel dezavantajı olan çatırtı etkisi göz ardı edilmemiş, aksine minimize edilmesi hedeflenmiştir. Böylece önerilen yüzey, hem hızlı dinamik tepki hem de düşük çatırtı seviyesini bir arada sunmuştur. Tasarlanan kayma yüzeyi, MATLAB tabanlı benzetim ortamında, benzer dinamik özellikteki diğer kayma yüzeyleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu analizlerde, sistem hatasının büyük ve küçük olduğu durumlar için hata yakınsaması ve çatırtı seviyesi ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen yüzeyin her iki durumda da mevcut yöntemlere kıyasla daha hızlı ve kararlı bir dinamik yanıt sağladığını ve daha düşük çatırtı ürettiğini göstermiştir. Yüzeyin etkinliği, kayma kip kontrolünün doğrudan yaklaşımı esas alınarak, izole olmayan ve minimum fazlı bir DA-DA dönüştürücü üzerinde deneysel olarak test edilmiştir. Doğrudan kontrol yapısında, anahtarlama frekansındaki dalgalanmalara neden olan histeresis modülasyonu yerine, sabit frekans sağlayan parabolik modülasyon tercih edilmiştir. Her iki modülasyon için sistemin dinamik tepkileri elde edilerek karşılaştırılmış, anahtarlama frekansındaki dalgalanmaların temel nedenleri dikkate alınmıştır. Ayrıca, sabit anahtarlama frekansı sunan kapalı çevrim yapılara yönelik literatürdeki başka bir yöntemle parabolik modülasyon karşılaştırılmış ve çalışma bu yönüyle alanda ilk karşılaştırmalı uygulama olmuştur. Son olarak, Lyapunov tabanlı kararlılık analizi ile sistemin kararlı olduğu gösterilmiştir. Elde edilen bulgular, önerilen kayma yüzeyinin daha hızlı hata yakınsaması sağladığını, çatırtıyı önemli ölçüde azalttığını ve parabolik modülasyonun sabit anahtarlama frekansını başarıyla koruduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a new sliding surface based on sliding mode control has been designed for all circuits in power electronics. This surface aims to eliminate the error in the shortest possible time, regardless of whether the system error is close to or far from the equilibrium point. While achieving fast convergence, the chattering effect, which is the fundamental disadvantage of sliding mode control, has not been ignored, rather, its minimization has been targeted. Thus, the proposed surface offers both a fast dynamic response and a low chatter level. The designed slip surface was examined in a MATLAB-based simulation environment, comparing it with other sliding surfaces with similar dynamic characteristics. In these analyses, error convergence and chattering level were evaluated in detail for cases where the system error was large and small. The results obtained show that the proposed surface provides a faster and more stable dynamic response than existing methods in both cases and produces lower noise. The effectiveness of the surface was experimentally tested on a non-isolated and minimum-phase DC-DC converter based on the direct approach of sliding mode control. In the direct control structure, parabolic modulation, which provides a constant frequency, has been preferred over hysteresis modulation, which causes fluctuations in the switching frequency. The dynamic responses of the system were obtained and compared for both modulations, taking into account the fundamental causes of fluctuations in the switching frequency. Furthermore, parabolic modulation was compared with another method in the literature for closed-loop structures offering a fixed switching frequency, making this study the first comparative application in this field. Finally, the stability of the system has been demonstrated using Lyapunov-based stability analysis. The findings reveal that the proposed sliding surface enables faster error convergence, significantly reduces noise, and successfully maintains the fixed switching frequency of the parabolic modulation.