Radikal prostatektomi ile tedavi edilen prostat kanseri hastalarında bazal Ga-68 PSMA PET/BT volümetrik parametrelerinin prognostik önemi
Prognostic value of baseline Ga-68 PSMA PET/CT–derived volumetric parameters in patients undergoing radical prostatectomy for prostate cancer
  1. Tez No: 985187
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, biyopsi ile prostat kanseri tanısı aldıktan sonra radikal prostatektomi (RP) olan hastalarda, preoperatif Ga-68 PSMA PET/BT volümetrik parametrelerinin, prognozu tahmin etmedeki rollerini göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda, 256 hastanın artmış Ga-68 PSMA ekspresyonu gösteren lezyonları için SUVmax, SUVmean, PSMA-TV ve TL-PSMA değerleri hesaplanarak, wbPSMA-TV ve wbTL-PSMA değerleri elde edildi. İstatistiksel yöntemlerle, bu parametrelerin bPSK ve GSK için prediktif rolleri araştırıldı. Biyokimyasal progresyon gelişen hastalarımızda, tüm volümetrik parametreler, biyokimyasal progresyon gelişmeyenlere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. GSK üzerinde ise volümetrik parametrelerin anlamlı bir etkisi olmadığını tespit ettik. Ayrıca PROMISE V2 kriterlerinden; miTNM evresi, PRIMARY skoru ve PSMA ekspresyon skorunun bPSK ve GSK üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığını saptadık. Bir yıl içerisinde biyokimyasal progresyon gelişen hastalarda prostat SUVmax ve prostat SUVmean değerlerinin, bir yıl içerisinde biyokimyasal progresyon gelişmeyenlere kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı yüksek olduğunu saptadık. RP ile tedavi edilen prostat kanseri olgularında, bazal Ga-68 PSMA PET/BT volümetrik parametrelerinin biyokimyasal progresyonu öngörmede önemli prediktif rolü olduğunu tespit ettik. Ayrıca ilk bir yıl içerisinde biyokimyasal progresyonu öngörmede prostat SUVmax ve prostat SUVmean değerlerinin önemli prediktif rolü olduğunu saptadık. Bu sonuçlar, RP sonrası erken biyokimyasal nüks riski taşıyan hastalarda, preoperatif dönemde radikal tedavilerin kararını ve neoadjuvan yada sistemik tedavinin gerekliliğini belirlemede yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the prognostic role of preoperative Ga-68 PSMA PET/CT-derived volumetric parameters in patients diagnosed with prostate cancer via biopsy and subsequently treated with radical prostatectomy (RP). For each of the 256 patients included, the SUVmax, SUVmean, PSMA-TV, and TL-PSMA values of lesions with increased Ga-68 PSMA uptake were calculated, and from these, wbPSMA-TV and wbTL-PSMA values were derived. The predictive value of these parameters for bPFS and OS was assessed using statistical methods. All volumetric parameters were found to be significantly higher in patients who experienced biochemical progression compared to those who did not. However, these parameters did not show a statistically significant impact on OS. Additionally, the PROMISE V2 criteria—including miTNM stage, PRIMARY score, and PSMA expression score—did not demonstrate significant influence on either bPFS or OS. Among patients who developed biochemical progression within the first year after RP, prostate SUVmax and SUVmean values were significantly higher compared to those without early biochemical recurrence. We conclude that baseline Ga-68 PSMA PET/CT-derived volumetric parameters play an important predictive role in estimating biochemical progression in patients undergoing RP for prostate cancer. Moreover, prostate SUVmax and SUVmean values were found to be predictive of early biochemical recurrence within the first year following surgery. These findings suggest that preoperative PSMA PET/CT imaging may assist in therapeutic decision-making, including the potential need for neoadjuvant or systemic treatment in patients at high risk of early biochemical failure following RP.