LSTM autoencoder ile uydu telemetri verilerinde anomali tespiti ve model hiperparametrelerinin optimizasyonu
Anomaly detection in satellite telemetry data with LSTM autoencoder and optimization of model hyperparameters
  1. Tez No: 985188
  2. Yazar: MARİYE NUR AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, uydu telemetri verilerinde anomali tespiti amacıyla derin öğrenme tabanlı LSTM Autoencoder mimarisini kullanmakta ve model performansını artırmak için Optuna kütüphanesi aracılığıyla hiperparametre optimizasyonu gerçekleştirmektedir. Kullanılan veri seti, Avrupa Uzay Ajansı'na ait uydu telemetrilerine ilişkin zaman serisi verilerinden oluşmakta olup; sistemlerin olağan işleyişine dair normal ölçümler ile arıza, sapma ve düzensizlikleri temsil eden anomali örneklerini içermektedir. Model eğitildikten sonra yeniden yapılandırma hataları üzerinden anomali tespiti yapılmaktadır. Mimari, iki adet çift yönlü LSTM (Bidirectional LSTM) katmanı, dropout katmanı ve dense çıkış katmanından oluşmaktadır. Optuna optimizasyonu kapsamında LSTM katman boyutları, dropout oranı, öğrenme oranı, epoch sayısı ve batch boyutu gibi parametreler sistematik olarak taranmıştır. Optimizasyon öncesi modelin F1 skoru %67 olarak elde edilmiştir. Optimizasyon sürecinde LightGBM modele entegre edilerek hibrit bir model oluşturulmuş ve Optuna ile yapılan çalışma sonrası F1 skoru %83'e ulaşmıştır. Bu gelişme, doğru hiperparametre seçiminin model başarımını doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Çalışmada, anomali tahminleri gerçek görev etiketleriyle karşılaştırılarak precision, recall ve F1 skor metrikleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, LSTM Autoencoder mimarisinin uydu sistemleri gibi karmaşık yapılara sahip zaman serilerinde etkili biçimde çalıştığını göstermektedir. Literatüre katkı olarak bu çalışma, hem uydu telemetrisi özelinde LSTM Autoencoder ile anomali tespiti yönteminin başarımını ortaya koymakta, hem de hiperparametre optimizasyonunun model performansı üzerindeki etkisini sistematik biçimde göstermektedir. Bu yaklaşım, gerçek zamanlı uydu izleme ve arıza tespiti sistemlerinin doğruluğunu artırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to detect anomalies in satellite telemetry data using a deep learning-based LSTM Autoencoder architecture, and to enhance model performance through hyperparameter optimization via the Optuna library. The dataset used in this work consists of time series data derived from satellite telemetry of the European Space Agency, including both normal measurements representing regular system operations and anomaly samples indicating faults, deviations, and irregularities. The model is trained and detects anomalies based on reconstruction errors. The architecture consists of two Bidirectional LSTM layers, a dropout layer, and a dense output layer. Within the Optuna optimization framework, key hyperparameters such as LSTM layer dimensions, dropout rate, learning rate, number of epochs, and batch size were systematically explored. Before optimization, the model achieved an F1-score of 67%. During the optimization process, a hybrid model was created by integrating LightGBM into the architecture, and after optimization with Optuna, the F1-score increased to 83%. Anomaly predictions were evaluated using ground truth mission labels and assessed via precision, recall, and F1 score metrics. The results reveal that the LSTM Autoencoder architecture performs effectively on complex time series data, such as those from satellite systems. As a contribution to the literature, this study highlights the success of LSTM Autoencoder methods for anomaly detection specifically in satellite telemetry and provides a structured analysis of the impact of hyperparameter optimization on model accuracy. This approach has strong potential to improve the reliability of real-time satellite monitoring and fault detection systems.