Yeşilırmak ve Kızılırmak havzalarında arazi değişiminin sosyo-ekonomik yapı üzerindeki etkileşiminin belirlenmesi
Determination of the interaction of land-use change with the socio-economic structure in the Yesi̇lirmak and Kizilirmak basins
- Tez No: 985191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUHAMMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Yeşilırmak ve Kızılırmak havzalarında arazi kullanım değişimlerinin sosyo-ekonomik yapı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, uzun dönemli nüfus gelişmeleri, eğitim ve gelir düzeylerindeki değişimler ile kırsal hane halklarının demografik özellikleri incelenmiştir. CORINE arazi örtüsü verileri aracılığıyla tarım, orman, kentsel alan ve sanayi kullanımındaki değişimler belirlenmiş, ayrıca anketler yoluyla yerel halkın algıları, göç eğilimleri ve sosyo-ekonomik yansımaları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, havzalarda tarım ve orman alanlarının küçülerek parçalandığını, plansız kentleşme ve sanayi faaliyetlerinin arttığını göstermektedir. Kırsal hanelerin küçük ölçekli üretim yaptığı, sınırlı gelir kaynakları ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle göç eğilimlerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Orman arazilerindeki tahribat ve tarım alanlarının amaç dışı kullanımı ekosistem hizmetlerini zayıflatırken; baraj ve altyapı yatırımları hem yararlar hem de ekolojik kayıplar doğurmuştur. Sonuç olarak, arazi değişimleri havzalarda sosyo-ekonomik yapıyı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle sürdürülebilir yönetim stratejilerinin geliştirilmesi, tarım ve orman alanlarının korunması ve yerel halkın karar süreçlerine katılımının sağlanması kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the effects of land-use change on the socio-economic structure in the Yeşilırmak and Kızılırmak basins. The study examines long-term population developments, changes in education and income levels, and the demographic characteristics of rural households. Using CORINE land-cover data, changes in the use of agricultural, forest, urban, and industrial areas were identified, and, through surveys, local perceptions, migration tendencies, and the socio-economic implications of these changes were evaluated. The findings indicate that agricultural and forest areas have shrunk and become fragmented in the basins, while unplanned urbanization and industrial activities have increased. It was determined that rural households engage in small-scale production and, due to limited income sources and economic instability, display high migration tendencies. While degradation in forest areas and the non-agricultural use of farmland weaken ecosystem services, dam and infrastructure investments have generated both benefits and ecological losses. In conclusion, land-use changes directly affect the socio-economic structure in the basins. Therefore, developing sustainable management strategies, conserving agricultural and forest lands, and ensuring the participation of local people in decision-making processes are of critical importance.