Akıllı otel hizmetlerine yönelik yüksek fiyat ödeme istekliliğinde tüketici yenilikçiliğinin düzenleyicilik rolü
The moderating role of consumer innovativeness in willingness to pay high prices for smart hotel services
  1. Tez No: 985192
  2. Yazar: SELEN LEVENT KÜÇÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
ÖZET Günümüz turizm endüstrisi, dijitalleşme sürecinin bir sonucu olarak hızla dönüşmekte ve bu dönüşümde akıllı teknolojiler merkezi bir rol üstlenmektedir. Söz konusu teknolojiler, sadece konuk deneyimini yeniden şekillendirmekle kalmayıp, aynı zamanda otel işletmeleri için özgün değer önerileri geliştirme potansiyeli de sunmaktadır. Turistik tüketicilerin ilgili yenilikçi hizmetleri benimseme eğilimleri ve bu hizmetler için daha yüksek bedel ödeme konusundaki isteklilikleri, işletmelerin rekabetçi konumlanmaları açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenle araştırmanın temel amacı; akıllı otel hizmetlerine yönelik algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığının, tüketicilerin yüksek fiyat ödeme istekliliği üzerindeki etkisinde, tüketici yenilikçiliğinin düzenleyici rolünü incelemektir. Araştırma, nicel bir yaklaşım benimsenerek senaryo tabanlı bir deneysel desenle yapılandırılmıştır. Veriler, Türkiye'de yaşayan 558 katılımcıdan, yapay zeka destekli bir video sunumu sonrasında uygulanan çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmıştır. Modelin teorik çerçevesi, Teknoloji Kabul Modeli'ne (TKM) dayandırılmış; geliştirilen hipotezler, LISREL programında Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular, akıllı otel teknolojilerine ilişkin algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan faydanın, yüksek fiyat ödeme istekliliği üzerinde doğrudan ve pozitif yönde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, tüketici yenilikçiliğinin alt boyutlarının bu ilişkiler üzerinde farklı yönlerde düzenleyici roller üstlendiği belirlenmiştir. Fonksiyonel ve bilişsel yenilikçilik düzeylerinin, kullanım kolaylığının yüksek fiyat ödeme istekliliği üzerindeki etkisini artırdığı; sosyal, fonksiyonel, hedonik ve bilişsel tüm yenilikçilik boyutlarının ise algılanan faydanın bu isteklilik üzerindeki etkisini anlamlı biçimde düzenlediği saptanmıştır. Bu sonuçlar, tüketicilerin yenilikçilik profilleri ve motivasyonlarının, akıllı otel hizmetlerine yönelik değer algılarını ve ödeme niyetlerini şekillendirmede belirleyici olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış; kuramsal ve uygulamaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The contemporary tourism industry is undergoing a rapid transformation as a result of digitalization, with smart technologies playing a central role in this evolution. These technologies not only redefine guest experiences but also offer unique value propositions for hotel businesses. The extent to which tourists adopt such innovative services and their willingness to pay premium prices for them holds strategic significance for competitive positioning within the industry. Accordingly, the primary aim of this study is to investigate the moderating role of consumer innovativeness in the relationship between perceived usefulness and perceived ease of use of smart hotel services and consumers' willingness to pay higher prices. A quantitative research approach was adopted, utilizing a scenario-based experimental design. Data were collected from 558 participants in Türkiye, through an online survey administered after an AI-supported video presentation. The theoretical framework of the model is grounded in the Technology Acceptance Model (TAM), and the hypotheses were tested using Structural Equation Modeling (SEM) in the LISREL program. The findings reveal that both perceived ease of use and perceived usefulness of smart hotel technologies have direct and positive effects on consumers' willingness to pay a premium. Moreover, the subdimensions of consumer innovativeness demonstrate distinct moderating effects on these relationships. While functional and cognitive innovativeness strengthen the influence of perceived ease of use on willingness to pay, all dimensions—social, functional, hedonic, and cognitive—significantly moderate the relationship between perceived usefulness and willingness to pay. These results underscore the importance of consumers' innovativeness profiles and motivations in shaping their value perceptions and behavioral intentions toward smart hotel services. The study's findings are discussed in light of the relevant literature, and several theoretical and practical implications are provided.