Taş yününe alternatif ısı ve ses yalıtımına sahip yüksek mukavemetli alçı geliştirilmesi
Development of high-strength gypsum with thermal and acoustic insulation as an alternative to rock wool
- Tez No: 985199
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapı malzemelerinde sürdürülebilir ve yenilikçi alternatiflerin geliştirilmesini hedeflemektedir. Taş yününe alternatif ve üstün özelliklere sahip bir malzeme üretmek amacıyla, alçı bazlı karışımlara cam küre ve granül ve sodyum lauril sülfat (SLS) gibi katkılar eklenmiştir. Malzemenin termal, akustik ve mekanik performansı, bu katkıların farklı oranlarda (10%, 20%, 30%, 40%) ve kombinasyonlarında kullanılmasıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca, %1, %2 ve %3 oranlarında SLS ilavesiyle köpüklenme ve gözeneklilik artırılmıştır. Termal iletkenlik ölçümleri sabit 50°C sıcaklıkta, standart kalınlık ve yüzey alanına sahip numunelerle gerçekleştirilmiştir. Akustik özellikler için empedans tüpü yöntemi, mekanik özellikler için ise basma dayanımı testleri uygulanmıştır. Sonuçlar, cam küre, granül ve SLS kombinasyonunun açık ve kapalı gözeneklilik yaratarak termal iletkenliği düşürdüğünü göstermiştir. Bu bulgular, alçı temelli malzemelerin yalıtım sektöründe sürdürülebilir, ekonomik ve yüksek performanslı bir alternatif olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the development of sustainable and innovative alternatives in the field of construction materials. Aiming to produce a material with superior properties as a substitute for rock wool, various additives, including glass spheres, granules, and sodium lauryl sulfate (SLS), were incorporated into gypsum-based formulations. The thermal, acoustic, and mechanical properties of the material were systematically evaluated by employing these additives at different ratios (10%, 20%, 30%, 40%) and in various combinations. Furthermore, the inclusion of SLS at concentrations of 1%, 2%, and 3% was utilized to enhance foaming and porosity. Thermal conductivity measurements were conducted at a fixed temperature of 50°C using specimens with standardized thickness and surface area. Acoustic properties were analyzed through the impedance tube method, while mechanical performance was assessed via compressive strength testing. The findings revealed that the combination of glass spheres, granules, and SLS resulted in the formation of open and closed porosity, thereby reducing thermal conductivity. These results indicate that gypsum-based materials have the potential to serve as a sustainable, cost-effective, and high-performance alternative within the insulation sector.