Isı yalıtım malzemelerinin yaşam döngüsü değerlendirme yöntemiyle çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Environmental evaluation of thermal insulation materials by life cycle assesment methodology
- Tez No: 268537
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Binalar ve binalarda kullanılan yapı malzemelerinin yaşamları boyunca çevreye olumsuz etkileri olmaktadır. Çevreye duyarlı yaklaşımlar ile binaların üretilmesi için bu çevresel etkilerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Yaşam döngüsü değerlendirme (YDD) bu noktada ortaya çıkan, malzemelerin veya hizmetlerin yaşam boyunca tüm evrelerindeki çevresel etkilerinin değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, enerji korunumunda önemli bir yere sahip olan ve binalarda yaygın olarak kullanılan ısı yalıtım malzemelerinden ekspande polistren (EPS) ile buna alternatif olarak kullanılacak taş yününün beşikten kapıya (cradle to gate) olan süreçte hangisinin daha çevre dostu olduğunu ortaya koymaktır. Yalıtım malzemelerinin çevresel etkileri GaBi 4 yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, EPS'nin çevresel etkileri incelenen tüm çevresel etki sınıfları için taş yününe göre daha az bulunmuştur. Ayrıca, çevresel etkilerin en çok üretim evresinde oluştuğu görülmüştür. Çalışma yapı malzemelerinin seçiminde çevresel ölçütlerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Buildings and construction materials used in buildings contribute to negative environmental impacts during their life cycles. These environmental impacts caused by buildings should be evaluated for producing environmental sensitive buildings. Life cycle assessment (LCA) is a methodology used for assessing the environmental performance of materials or services over their life time. The aim of this study is to present whether the expanded polystrene (EPS) or stone wool, having great importance in energy conservation and widely used in the buildings, are more environmental during their cradle to gate stage. Environmental impacts of insulation materials were evaluated by GaBi 4 software tool. Finally, the environmental impacts of EPS were found to be less than the stone wool for all analyzed environmental impacts categories. Moreover, it was shown that environmental effects were resulted mainly from manufacturing stage. This study emphasized the importance of environmental criteria on the selection of building materials.