Gelişim zihniyeti ve kişilik hakkında örtük inançlar ölçeklerinin Türkçe formu: Geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları
Validity and reliability studies of the Turkish versions of the growth mindset and implicit theories of personality scales
  1. Tez No: 985240
  2. Yazar: ALEYNA TEMİRKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, zihniyet teorisi kapsamında değerlendirilen Gelişim Zihniyeti ve Kişilik Hakkında Örtük İnançlar kavramlarını ölçmeye yönelik iki farklı ölçeğin Türkçe formunu geliştirmek ve formların geçerlik ve güvenirliğini incelemektir. Bu doğrultuda Gelişim Zihniyeti Ölçeği ile Kişilik Hakkında Örtük İnançlar Ölçeği Türkçeye uyarlanmış ve 18-65 yaş aralığında yetişkin bireylerden oluşan iki farklı örneklem üzerinde psikometrik özellikleri test edilmiştir (N = 201, N = 211). Ölçeklerin yapı geçerliliği açısından faktör yapıları incelenmiştir. Bulgular, Gelişim Zihniyeti Ölçeğinin tek faktörlü, Kişilik Hakkında Örtük İnançlar Ölçeğinin ise iki faktörlü yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Paralel analiz sonuçları, Gelişim Zihniyeti Ölçeğinin tek faktörünün toplam varyansın %72,2'sini açıkladığını, Kişilik Hakkında Örtük İnançlar Ölçeğinin ise birinci ve ikinci faktörlerinin sırasıyla varyansın %46 ve %17,7'sini açıkladığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, ölçeklerin faktör yapısının ve maddeler aracılığıyla ölçülen yapının Türkçe formlarda da doğrulandığını göstermektedir. İç tutarlılık analizleri sonucunda, Gelişim Zihniyeti Ölçeğinin Omega katsayıları iki farklı örneklem için .89 ve .92; Cronbach's Alpha katsayıları ise .88 ve .92; Kişilik Hakkında Örtük İnançlar Ölçeği için ise Omega katsayıları iki farklı örneklem için .84 ve .88; Cronbach's Alpha katsayıları ise .86 ve .88 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca maddeler arası korelasyonlar yüksek düzeyde olup ölçek bütünlüğünü destekler niteliktedir. Bu çalışma, zihniyet kavramına ilişkin Türk kültüründe kullanılabilecek geçerli ve güvenilir ölçme araçlarının sayısını artırarak alana önemli bir katkı sunmaktadır. Özellikle benzer teorik yapılara sahip iki ölçme aracının aynı araştırma kapsamında Türkçeye uyarlanmış olması, bu çalışmayı özgün kılan güçlü yönlerden biridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop Turkish versions of two scales measuring Growth Mindset and Implicit Theories of Personality within the framework of mindset theory, and to examine the validity and reliability of these forms. Accordingly, the Growth Mindset Scale and the Implicit Theories of Personality Scale were adapted into Turkish and their psychometric properties were tested on two independent samples of adults aged 18–65 (N = 201, N = 211). The factor structures of the scales were examined in terms of construct validity. Findings indicated that the Growth Mindset Scale had a single-factor structure, whereas the Implicit Theories of Personality Scale exhibited a two-factor structure. Parallel analysis results showed that the single factor of the Growth Mindset Scale explained 72.2% of the total variance, while the first and second factors of the Implicit Theories of Personality Scale accounted for 46% and 17.7% of the variance, respectively. These results demonstrate that the factor structures and the constructs measured by the items were confirmed for the Turkish versions of the scales. Internal consistency analyses revealed Omega coefficients of .89 and .92 and Cronbach's Alpha coefficients of .88 and .92 for the Growth Mindset Scale across the two samples. For the Implicit Theories of Personality Scale, Omega coefficients were .84 and .88, and Cronbach's Alpha coefficients were .86 and .88. Additionally, inter-item correlations were high, supporting the overall integrity of the scales. This study makes a significant contribution to the field by increasing the number of valid and reliable measurement tools available for assessing mindset constructs in Turkish culture. The adaptation of two scales with similar theoretical foundations within the same research context represents a distinctive strength of this study.