Gelişim zihniyeti stratejilerinin kullanımının 8. sınıf öğrencilerinin öz yeterlik, öz düzenleme, bilişüstü beceriler, akademik başarı ve zihniyet inançları üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of using growth mindset strategies on the self-efficiency, self-regulation, metacognitive skills, academic achievement and mindset beliefs of 8th grade students
  1. Tez No: 859125
  2. Yazar: ÖZGÜL MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Araştırmanın amacı, gelişim zihniyeti stratejilerini içeren eğitim uygulamasının Türkiye'de 8. sınıf öğrenimine devam eden sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin özyeterlik, öz düzenleme, biliş üstü becerileri ve akademik başarıları ile zihniyet inançlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, 57 sekizinci sınıf öğrencisinin (deney grubu: 28, kontrol grubu: 29) katılımıyla gelişim zihniyeti stratejilerini içeren sekiz haftalık bir eğitim gerçekleştirilmiştir. İç içe karma desene göre tasarlanan bu çalışmada uygulama öncesi ve sonrasında Zihniyet Ölçeği, Öz yeterlik Ölçeği, Öz düzenleme Ölçeği, Biliş üstü Beceriler Ölçeği ve Akademik Başarı Testi aracılığıyla nicel veriler elde edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda, uygulama öncesi-uygulama sırası ve uygulama sonrasında yarı-yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ve ders gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen ön test ve son test sonuçları deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı, öz düzenleme, öz yeterlik, biliş üstü beceriler ve zihniyet inançlarını gösteren ortalama puanlar açısından anlamlı bir fark gözlenmiştir. Deney grubu lehine gözlemlenen bu anlamlı farkın nitel bulgularla da desteklendiği görülmektedir. Öğrenci görüşmeleri sonucunda ulaşılan kodlar, uygulama sırası ve uygulama sonrasında, öğrencilerin zorlu görevlere karşı mücadele etme, çaba gösterme, azimli olma ve ustalık yönelimli hedefler belirleme gibi gelişim zihniyetine atfedilecek görüşler sunduğunu göstermektedir. Uygulama öncesi-sırası-sonrasında gerçekleştirilen gözlem verileri doğrultusunda kısmen heterojen sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir. Deney grubu öğrencilerinin uygulama sürecindeki değişim ve dönüşümü eş zamanlı olmayıp belirli öğrenciler üzerinde sürecin başından itibaren gözlemlenen etki bazı öğrenciler üzerinde sürecin sonuna doğru belirgin olmuştur. Her öğrencinin gelişim sürecinde bireysel farklılıkların olması bu bulgunun nedeni olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak gelişim zihniyeti stratejileri kullanımının sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı 8. sınıf öğrencilerinin öz yeterlik, öz düzenleme, biliş üstü becerileri, akademik başarı ve zihniyet inançları üzerinde pozitif yönde bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the effect of educational practice containing growth mindset strategies on the self-efficacy, self-regulation, metacognitive skills, academic achievements, and mindset beliefs of the socio-economically disadvantaged eighth class in Turkey. For this purpose, an eight-week training including growth mindset strategies was conducted with the participation of 57 eighth-grade students (experimental group: 28, control group: 29). This study was designed according to the embedded mixed method, and quantitative data were obtained through the Mindset Scale, Self-efficacy Scale, Self-regulation Scale, Metacognitive Skills Scale, and Academic Achievement Test before and after the intervention. In the qualitative dimension of the research, semi-structured student interviews and semi-structured observations were carried out before-during-after the intervention. Pre-test and post-test results performed before and after the intervention, a significant difference was observed between the experimental and control groups in terms of average scores indicating academic achievement, self-regulation, self-efficacy, metacognitive skills and mindset beliefs. It seems that this significant difference observed in favor of the experimental group is also supported by the quantitative findings. According to qualitative data, the codes obtained as a result of the student interviews show that during and after the intervention, students offer opinions that can be attributed to the growth mindset, such as struggling against challenging tasks, making efforts, being determined, and setting mastery-oriented goals. However, it is seen that partially heterogeneous results were obtained in line with the observation data performed before, during, and after the intervention. The change and transformation of the experimental group students in the intervention on process were not simultaneous, and the effect observed on certain students from the beginning of the process was evident towards the end of the process on some students. The fact that there are individual differences in the developmental process of each student was seen as the reason for this finding. As a result, it was concluded that the use of growth mindset strategies had a positive effect on the self-efficacy, self-regulation, metacognitive skills, academic success and mindset beliefs of socio-economically disadvantaged 8th grade students.