Kozmetik sektöründe patent analizinin görselleştirilmesine yönelik bir uygulama
An application for the visualization of patent analysis in the cosmetics sector
- Tez No: 985247
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ALTUNTAŞ, PROF. DR. MEHMET NAFİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Patent verileri, yenilikçi faaliyetlerin, teknolojik gelişmelerin ve rekabetçi stratejilerin önemli bir göstergesidir. Ancak, bu verilerin anlaşılması ve stratejik karar alma süreçlerinde etkin kullanımı, karmaşıklıkları nedeniyle zorluklar barındırmaktadır. Tez çalışması, patent haritalama yöntemini kullanarak patent verilerinin görselleştirilmesi yoluyla bu zorlukların üstesinden gelmeyi hedeflemektedir. Özellikle kozmetik alanındaki teknolojik gelişmeleri temsil eden patent belgelerinden toplanan anahtar kelimeler kullanılarak, k-ortalamalar algoritması ile patent belgeleri kümelenmiştir. Kümeleme sonuçlarına dayanarak, anahtar kelimeler arasında başvuru tarihlerini dikkate almadan bir anlamsal ağ oluşturulmuş, ardından her anahtar kelime düğümü en erken başvuru tarihi ve patent belgelerindeki frekansına göre düzenlenerek kapsamlı bir patent haritası meydana getirilmiştir. Kullanılan yöntem, patent belgelerinin hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış ögelerini dikkate alan bir harita oluşturmaktadır. Önceki patent analiz görselleştirme yöntemlerinden farklı olarak, patent belgelerinden elde edilen anahtar kelimelerle bir anlamsal ağ oluşturulmuştur. Böylece, patent bilgileri daha anlaşılır ve kapsamlı bir şekilde görselleştirilmiştir. Uygulama sonucunda elde edilen çıktılar, kozmetik alanındaki yeni teknolojik ilerlemeleri daha iyi anlaşılmasını kolaylaştıracak ve gelecekteki eğilimleri daha isabetli bir şekilde tahmin edilmesinde kullanılabilecektir. Çalışmanın sonuçları, patent verilerinin stratejik analizi için, karar vericilere ve araştırmacılara değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Patent data serve as significant indicators of innovative activities, technological advancements, and competitive strategies. However, understanding these data and effectively utilizing them in strategic decision-making processes present challenges due to their inherent complexity. This thesis aims to overcome these challenges by employing the patent mapping method to visualize patent data. Specifically, keywords extracted from patent documents representing technological developments in the cosmetics field were clustered using the k-means algorithm. Based on the clustering results, a semantic network among the keywords was constructed without considering the filing dates. Subsequently, each keyword node was arranged according to the earliest filing date and its frequency in the patent documents, resulting in a comprehensive patent map. The proposed method generates a map that considers both the structured and unstructured elements of patent documents. Unlike previous patent visualization methods, this study constructs a semantic network using keywords derived directly from patent documents. Thus, patent information is visualized in a more comprehensible and holistic manner. The outputs obtained from the application facilitate a better understanding of emerging technological advancements in the cosmetics field and can be utilized to predict future trends more accurately. The findings of this study provide valuable insights for decision-makers and researchers in the strategic analysis of patent data.