Siyasal algı yaratma ve toplumsal hareketlerde sosyal medyanın rolü
The role of social media in creating political perception and social movements
  1. Tez No: 985250
  2. Yazar: İHSAN SELÇUK EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE EYLEM ÖZKAYA LASSALLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İletişim, insanlık tarihinin en köklü ve önemli kavramlarından biri olarak her dönemde değişim ve gelişime açık bir yapıya sahip olmuştur. İnternet, iletişimi derinleştirerek yeni medya anlayışını ortaya çıkarırken aynı zamanda gözetim kavramını da yeniden tanımlamış, bu eski ve güçlü olguya farklı anlamlar ve yöntemler kazandırmıştır. Özellikle sosyal medya platformları ve arama motorları sayesinde gözetim, giderek sıradanlaşmış; hükümetler ve şirketler için bireyler üzerinde daha etkili ve sistemli bir kontrol mekanizması yaratmıştır. Tarihsel süreçte, geniş kitlelerin gücünü fark eden hegemonik yapılar, geleneksel medya üzerinden propaganda ve algı yönetimi tekniklerini kullanarak toplum üzerinde kontrol kurmaya çalışmıştır. Ancak günümüzde, sosyal medya gibi yeni medya araçlarının yaygınlaşmasıyla bu kontrol mekanizmasının kesintiye uğradığına dair bir algı oluşmuş olsa da durum tam tersini göstermektedir. Görünüşte özgürlük vaat eden yeni medya, aslında daha sofistike ve dolaylı yollarla bireyleri manipüle eden kontrol mekanizmaları inşa etmiştir. Bu çalışma, geleneksel medyanın tekelci ve kitlesellik odaklı doğasının yeni medya içinde daha kuvvetli ve değişik biçimler altında sürdüğünü ekonomi-politik bir perspektifle eleştirel bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Analizde özellikle gözetim olgusu ve yeni toplumsal hareketler üzerine odaklanılarak, toplumların nasıl dönüştürüldüğü incelenmiştir. Bu bağlamda,“slacktivism”olarak adlandırılan sembolik veya düşük eylemlilik düzeyindeki dijital aktivizm üzerinden, bu hareketlerin hedeflerine ulaşma başarısı sorgulanmıştır. Ayrıca gözetimin gündelik bir rutine dönüşmesi, büyük verilerin hükümetler ve şirketler tarafından hangi amaçlarla kullanıldığı ve geleneksel medyada gözlemlenen sahiplik ile çıkar ilişkilerinin yeni medya bağlamındaki yansımaları da çalışmanın temel odak noktalarından biri olmuştur. Geleneksel medya aracılığıyla toplumun yönlendirilmesine ilişkin oldukça geniş bir akademik literatür mevcutken, yeni medya üzerinden toplumu şekillendirme xii süreçleri üzerine yapılan çalışmalar henüz literatürde yeterli kapsam ve derinliği kazanamamıştır. Bu durumu etkileyen başlıca faktörlerden biri, teknolojinin sunduğu olanaklarla iletişim hızının artması ve böylelikle kitlelerin, gerçekleşen olaylardan anlık olarak haberdar olup kendi içinde hızla yeni akımlar ve eğilimler yaratma kapasitesine sahip hale gelmesidir. Sosyal medya her ne kadar medyanın tarihsel evrimi içerisinde en bağımsız ve çok yönlü iletişim biçimlerine olanak tanıyan bir yapı gibi görünse de, aslında geleneksel medyada rastlanan taraflılık, çıkar ilişkileri ve propaganda temelli iletişim unsurlarını yeniden üretmektedir. Çalışmada dünyadan örneklerle, devletlerin hegemonik yapısının, medyanın mülkiyet ilişkileri ve sahiplik düzeni bağlamındaki otoriter yapısıyla olan bağlantısını irdelenmiştir. Eleştirel ekonomi-politik yaklaşımlar çerçevesinde, kitlesel medya araçlarının ideolojik işlevlerini şekillendiren propaganda modellerinin, yeni medya ortamında nasıl tezahür ettiği sorgulanmaktadır. Geleneksel medya bağlamında gözetim faaliyetleri genellikle ulusal güvenlik söylemi etrafında şekillenerek normalleştirilmiş ve meşrulaştırılmıştır. Öte yandan, yeni medya bu süreci çok daha ileri taşıyarak gözetimi sıradanlaştırmada aktif bir rol üstlenmiştir. Ayrıca, yeni medyada faaliyet gösteren şirketler, çeşitli politikalar ve kullanıcı sözleşmeleri aracılığıyla kullanıcıların rızasını görünürde elde ederek büyük veri odaklı bir gözetim sistemi inşa etmişlerdir. Toplanan büyük veri, seçim süreçlerinden reklamcılığa kadar birçok alanda ideolojik bir araç olarak kullanılarak bireylerin karar verme mekanizmalarına doğrudan ve güçlü bir etki yapma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Communication, as one of the most deep-rooted and important concepts in human history, has had a structure that is open to change and development in every period. While the internet has deepened communication and revealed the new understanding of media, it has also redefined the concept of surveillance, giving different meanings and methods to this old and powerful phenomenon. Especially thanks to social media platforms and search engines, surveillance has become increasingly commonplace; It has created a more effective and systematic control mechanism for governments and companies over individuals. In the historical process, hegemonic structures, realizing the power of large masses, have tried to establish control over society by using propaganda and perception management techniques through traditional media. However, today, although there is a perception that this control mechanism has been interrupted with the spread of new media tools such as social media, the situation shows the opposite. New media, which ostensibly promises freedom, has actually built control mechanisms that manipulate individuals in more sophisticated and indirect ways. This study aims to critically analyze from an economic-political perspective that the monopolistic and massive-oriented nature of traditional media continues to be stronger and under different forms in new media. In the analysis, it is examined how societies are transformed, with a particular focus on the phenomenon of surveillance and new social movements. In this context, the success of these movements in achieving their goals has been questioned through symbolic or lowagency digital activism called“slacktivism”. In addition, the transformation of surveillance into a daily routine, the use of big data by governments and companies, and the reflections of ownership and interest relations observed in traditional media in the context of new media have been one of the main focuses of the study. While there is a very large academic literature on the manipulation of society through traditional media, studies on the processes of shaping society through new xiv media have not yet gained sufficient scope and depth in the literature. One of the main factors affecting this situation is the increase in the speed of communication with the opportunities offered by technology, so that the masses are instantly aware of the events taking place and have the capacity to quickly create new trends and tendencies within themselves. Although social media seems to be a structure that allows the most independent and versatile forms of communication in the historical evolution of the media, it actually reproduces the elements of bias, interest relations and propaganda-based communication encountered in traditional media. In this study, examples from the world, the states hegemonic structure, the media's authoritarian structure in the context of ownership relations and ownership of the connection with the connection to the prominent of the society that stands out of the imposed patterns to go out of the patterns of the prominent. Within the framework of critical economic-political approaches, propaganda models that shape the ideological functions of mass media tools are questioning how they manifest in the new media environment. In the context of traditional media, surveillance activities are often shaped around the national security discourse and normalized and legitimized. On the other hand, the new media has played an active role in ordinaryization of supervision by carrying this process much further. In addition, companies operating in the new media have built a large data -oriented surveillance system through various policies and user agreements, visible to the consent of users. The large data collected have the potential to have a direct and strong impact on individuals' decision -making mechanisms by using it as an ideological tool in many areas from election processes to advertising.