Bruksizmi olan bireylerde sagittal split ramus osteotomisinde farklı fiksasyon yöntemlerinin mekanik davranışının botoks öncesi ve sonrası sonlu eleman analiziyle değerlendirilmesi
Finite element analysis of the mechanical behavior of different fixation methods in sagittal split ramus osteotomy in patients with bruxism: Evaluation before and after botulinum toxin application
- Tez No: 985249
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTUNDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dentofasiyal deformiteler; çiğneme, konuşma ve solunum gibi fonksiyonel sorunların yanı sıra estetik kaygılara da yol açarak bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu deformitelerin cerrahi tedavisinde en sık uygulanan yöntemlerden biri sagittal split ramus osteotomisi (SSRO) olup, operasyon sonrası stabilitenin sağlanmasında kullanılan fiksasyon yöntemleri belirleyici rol oynamaktadır. Bruksizm, aşırı çiğneme kuvvetleri ile kemik, diş ve eklem dokuları üzerinde yıkıcı etkilere yol açabilen önemli bir parafonksiyonel alışkanlıktır. Bu nedenle, bruksizmli bireylerde uygulanan fiksasyon yöntemlerinin mekanik güvenilirliğinin araştırılması klinik açıdan kritik öneme sahiptir. Botulinum toksin tip A (BoNT-A), bruksizm tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntem olup çiğneme kas kuvvetinde yaklaşık %40 oranında azalma sağlamaktadır. Böylece SSRO sonrası fiksasyon sistemlerine binen yükler de azalabilmektedir. Ancak literatürde bruksist koşullarda BoNT-A uygulaması öncesi ve sonrasında farklı fiksasyon yöntemlerinin karşılaştırıldığı kapsamlı bir analiz bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, SSRO sonrasında kullanılan farklı fiksasyon yöntemlerinin mekanik davranışlarını, bruksist koşullarda ve BoNT-A uygulaması sonrası koşullarda sonlu elemanlar analizi (SEA) ile incelemektir. Çalışmada, 5 mm mandibular ilerletme sonrası oluşturulan üç boyutlu modellerde tek plak, çift düz plak, plak-bikortikal vida kombinasyonu, iki bikortikal vida ve üç bikortikal vida konfigürasyonları değerlendirilmiştir. Bruksizm varlığında 1000 N, BoNT-A sonrası ise 600 N kuvvet uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, parafonksiyonel yükler altında hem kortikal hem de trabeküler kemikte en düşük stres değerleri ve en homojen dağılımın çift düz plak (Model 2) ile elde edildiğini göstermiştir. Buna karşın en olumsuz stres profilleri kortikal kemikte iki bikortikal vida (Model 4), trabeküler kemikte ise tek plak (Model 1) ile gözlenmiştir. BoNT-A sonrası tüm modellerde yaklaşık %40 düzeyinde stres azalması saptanmış ve özellikle Model 2'de deplasman değerlerinde belirgin iyileşme kaydedilmiştir. Sonuç olarak, bruksizmli bireylerde SSRO sonrasında çift düz plak fiksasyonunun en güvenli seçenek, tek plak ve iki bikortikal vida düzeneklerinin ise en riskli yöntemler olduğu belirlenmiştir. BoNT-A uygulaması ise donanım yorgunluğunu azaltarak erken iyileşme döneminde stabiliteye ek katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dentofacial deformities negatively affect patients' quality of life by causing functional problems such as chewing, speech, and breathing difficulties, as well as esthetic concerns. One of the most commonly performed surgical procedures for correcting these deformities is the sagittal split ramus osteotomy (SSRO), where the choice of fixation method plays a critical role in achieving postoperative stability. Bruxism is a parafunctional habit that exerts excessive occlusal forces, leading to destructive effects on teeth, bones, and temporomandibular joints. Therefore, evaluating the mechanical reliability of fixation methods in patients with bruxism is of great clinical importance. Botulinum toxin type A (BoNT-A) has been widely used for bruxism management and has been shown to reduce masticatory muscle force by approximately 40%. This reduction may decrease the mechanical load on fixation systems after SSRO. However, no comprehensive studies have simultaneously compared different fixation methods under bruxism conditions before and after BoNT-A administration. The aim of this study was to analyze the mechanical behavior of various fixation methods following SSRO using finite element analysis (FEA) under both bruxism and BoNT-A conditions. Three- dimensional models simulating 5 mm mandibular advancement were created with five different fixation configurations: single plate, double straight plates, plate with bicortical screws, two bicortical screws, and three bicortical screws. Loads of 1000 N (bruxism) and 600 N (BoNT-A) were applied. The findings revealed that under parafunctional loading, the lowest stress values and most homogeneous distribution were observed with the double straight plate configuration (Model 2). In contrast, the most unfavorable stress profiles were found with two bicortical screws (Model 4) in cortical bone and a single plate (Model 1) in trabecular bone. After BoNT-A, all models showed approximately 40% reduction in stress, with Model 2 also demonstrating a marked decrease in displacement values. In conclusion, in patients with bruxism undergoing SSRO, double straight plates provide the most reliable fixation, while single plate and two bicortical screw configurations are associated with higher mechanical risks. BoNT-A reduces hardware fatigue and excessive bone-screw loading, thereby contributing to early postoperative stability.