Açık maden ocakları partikül madde emisyonları ve dağılımının belirlenmesi: Giresun örneği
Determination of particulate matter emissions and distribution in open mines: Giresun example
- Tez No: 985272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hava kirliliği günümüzde insan sağlığı üzerinde ciddi tehditler oluşturan en önemli çevresel sorunlardan biri haline gelmiştir. Özellikle partikül maddeler (PM), bu kirliliğin en zararlı bileşenlerinden biri olup, açık maden ocaklarından kaynaklanan emisyonlarda önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında, Giresun ili Çanakçı ilçesinde faaliyet gösteren bir adet açık maden ocağından kaynaklanan partikül madde (PM10) ve çöken toz emisyonlarının miktarı ve çevresel etkileri belirlenmiş; bu emisyonların dağılımı AERMOD hava kalitesi modeli ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, literatür taraması yapılarak yerüstü madencilik faaliyetlerinin çevresel etkileri, partikül madde kaynakları, fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Ardından, Ulusal mevzuatta ve diğer ülkelerde belirlenen düzenlemeler çerçevesinde emisyon sınır değerleri karşılaştırılmış, kontrollü çalışma, patlatma anında ve kümülatif emisyon senaryoları için kütlesel debi hesaplamaları yapılmıştır. Sahada PM10 ve çöken toz ölçümleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar SKHKKY sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen emisyon verileri kullanılarak AERMOD modeli ile hava kalitesi dağılım analizleri yapılmış ve tesis çevresindeki kirletici etkiler belirlenmiştir. Bu çalışma ile, bölgesel ölçekte madencilik faaliyetlerinin hava kalitesi üzerindeki etkileri somut verilerle ortaya konulmuş, sürdürülebilir maden işletmeciliği için yol gösterici bilimsel bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air pollution has become one of the most important environmental problems that pose serious threats to human health today. Particularly, particulate matter (PM) is one of the most harmful components of this pollution and has an important place in emissions originating from open pit mines. In this thesis study, the amount and environmental effects of particulate matter (PM10) and settled dust emissions originating from an open pit mine operating in Çanakçı district of Giresun province were determined; the distribution of these emissions was evaluated with the AERMOD air quality model. In the first phase of the study, the environmental impacts, particulate matter sources, and physical and chemical properties of surface mining activities were examined through a literature review. Emission limit values were then compared within the framework of national legislation and regulations set by other countries, and mass flow calculations were made for controlled operation, blasting, and cumulative emission scenarios. PM10 and settling dust measurements were carried out on-site and compared against the national regulatory limits. The emission data obtained were then used as input for the AERMOD model to evaluate the dispersion and concentration of pollutants within and beyond the facility boundaries. This study aims to present the effects of mining activities on air quality at a regional scale with concrete data and to create a guiding scientific resource for sustainable mining operations.