Tarihi yapılarda modern eklerin strüktürel analizi ve tersane istanbul projesi örneği
Structural analysis of modern additions in historical buildings; case of tersane istanbul project
- Tez No: 985289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KURUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tarihi yapılar ile çağdaş eklerin bütünleşmesini mimari, işlevsel ve yapısal açıdan çok boyutlu olarak ele almaktadır. İlk olarak, tarihi yapıların korunması ve yeniden işlevlendirilmesi bağlamında çağdaş müdahalelerin gerekçeleri, mimari etkileri ve tasarım stratejileri değerlendirilmiştir. Ulusal ve uluslararası literatürde yer alan 14 çağdaş ek yapı örneği incelenerek, ek yapıların konumlanma biçimi, form ilişkisi, strüktürel sistem uyumu ve malzeme tercihleri üzerinden tipolojik bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu çerçevede çağdaş müdahalelerde karşılaşılan yapısal, mekânsal ve estetik sorunlara yönelik çözüm yaklaşımları analiz edilmiştir. Tersane İstanbul Projesi bu kuramsal çerçeveye yerel bir örnek olarak ele alınmış; proje sahasında gerçekleştirilen şantiye gözlemleri ve proje arşivinden elde edilen belgeler doğrultusunda Dökümhane (T5) Binası ve ona eklenen bodrum yapısı detaylı bir vaka çalışması olarak incelenmiştir. Yapının rölöve ve restorasyon süreçleri, çağdaş eklenti tasarımlarıyla birlikte plan, kesit ve birleşim detayları üzerinden değerlendirilmiş; mekânsal organizasyon, taşıyıcı sistem dönüşümü ve malzeme kararları ortaya konmuştur. Bodrum ek yapısının inşasında top-to bottom yöntemiyle mevcut yapı askıya alınarak korunmuş, bu teknik hem tarihi yapının zarar görmesini engellemiş hem de çağdaş işlevlerin alana entegrasyonuna olanak sağlamıştır. Çatı örtüsü ise restitüsyon verileri doğrultusunda, yapının özgün kimliğine saygı gösterilerek rekonstrüksiyon yöntemiyle yeniden tasarlanmıştır. Çalışma, tarihî yapılarla çağdaş müdahaleler arasındaki ilişkiye hem teorik hem uygulamalı katkı sunmakta, mimarlık alanında sürdürülebilir koruma ve yeniden kullanım stratejilerine dair özgün bir değerlendirme ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study approaches the integration of contemporary additions with historic buildings from architectural, functional, and structural perspectives. It first examines the rationale and design strategies behind contemporary interventions within the framework of adaptive reuse and architectural conservation. Through the analysis of 7 national and 7 international examples, a typological classification is proposed based on the spatial positioning, formal articulation, structural system integration, and material strategies of added structures. Design-based and technical challenges encountered in contemporary interventions are also addressed. Within this conceptual framework, the Tersane Istanbul Project is presented as a detailed case study. Based on site observations and archival project documents, the restoration and reuse of the registered T5 Foundry Building and its newly added basement structure are examined. Architectural surveys, design drawings, and technical details are analyzed to assess spatial organization, structural transformation, and material decisions. In the construction process, a top-to bottom method was employed to suspend the historic building while the new basement was built below, allowing protection of the original structure and seamless integration of new functions. The roof was reconstructed based on restitution data, preserving the building's original form and material character. By combining theoretical research with field-based architectural analysis, this study contributes to the discourse on contemporary additions to heritage buildings and offers new perspectives on sustainable preservation and adaptive reuse practices in architecture.