Metin tabanlı ve görsel blok tabanlı kodlama öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of text-based and visual block-based coding instruction on the academic achievement and motivation of gifted students
- Tez No: 985290
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, metin tabanlı ve blok tabanlı kodlama öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin kodlamaya yönelik akademik başarıları ile motivasyonları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Gölbaşı ilçesinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu,“Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme”programına devam eden 10–12 yaş aralığındaki 20 özel yetenekli öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada, her biri 10 öğrenciden oluşan iki deney grubu yer almış ve elverişli örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğretim süreci, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı temel alınarak problem temelli ve rehberli keşfetme ilkeleri doğrultusunda tasarlanmıştır. Gruplardan birine blok tabanlı mBlock, diğerine ise metin tabanlı Python kodlama eğitimi verilmiştir. Uygulama 10 hafta boyunca, haftada iki ders saati (40+40 dakika) olacak şekilde yürütülmüştür. Deney gruplarına uygulama öncesinde ve sonrasında ilköğretim düzeyindeki öğrenciler için hazırlanmış Kodlamaya Yönelik Motivasyon Ölçeği ile Kodlama Başarı Testi uygulanmıştır. Shapiro-Wilk normallik testi sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiş (p <0,05) ve bu nedenle analizlerde parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. İki bağımsız değişkenin karşılaştırılmasında Mann–Whitney U testi, ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında ise Kruskal–Wallis H testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, blok tabanlı kodlama eğitimi alan öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir (p <0,05). Bu durum, görsel blokların sözdizimsel yükünü azaltarak öğrencilerin kavramalarını kolaylaştırarak öğrenmeyi güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Motivasyon açısından her iki grubun da öğrenme isteğinde artış gözlenmiş, ancak gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu sonuç, yapılandırmacı öğrenme ilkelerine dayalı olarak tasarlanan kodlama öğretiminin, yöntemin türünden bağımsız biçimde öğrencilerin içsel motivasyonunu desteklediğini göstermektedir. Ayrıca demografik değişkenler açısından anlamlı bir fark bulunmaması, kodlama öğretiminde bireysel özelliklerden ziyade öğretim tasarımının belirleyici rol oynadığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak hem blok tabanlı hem de metin tabanlı kodlama yaklaşımlarının öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal öğrenme çıktılarında gelişim sağladığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, farklı kodlama yaklaşımlarının öğretim ortamlarında birlikte kullanılmasının öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirebileceği ve genel kodlama yeterliklerini artırabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of text-based and block-based coding instruction on the academic achievement and motivation of gifted students towards coding. The study was conducted at the Science and Art Center (BİLSEM) in Gölbaşı district of Ankara during the spring semester of the 2024–2025 academic year. The study group consisted of 20 gifted students aged 10–12 who were participating in the“Identifying Individual Talents”program. Two experimental groups, each consisting of 10 students, were used, employing a convenient sampling method. The instruction process was designed based on the constructivist learning approach, following problem-based and guided discovery principles. One group received block-based mBlock coding instruction, while the other received text-based Python coding instruction. The application was conducted for 10 weeks, with two lesson hours per week (40+40 minutes). Before and after the application, the Coding Motivation Scale and the Coding Achievement Test, both designed for primary school students, were administered to the experimental groups. The Shapiro-Wilk normality test revealed that the data did not show a normal distribution (p < 0.05), therefore non-parametric statistical methods were used in the analyses. The Mann–Whitney U test was applied to compare two independent variables, and the Kruskal–Wallis H test was applied to compare more than two variables. The research findings showed a significant increase in the academic achievement of students who received block-based coding education (p < 0.05). This indicates that visual blocks strengthen learning by reducing the syntactic burden and facilitating students' comprehension. In terms of motivation, an increase in the desire to learn was observed in both groups, but the difference between the groups was not statistically significant. This result shows that coding instruction designed based on constructivist learning principles supports students' intrinsic motivation, regardless of the type of method. In addition, the lack of a significant difference in terms of demographic variables revealed that instructional design, rather than individual characteristics, plays a decisive role in coding instruction. In conclusion, it was determined that both block-based and text-based coding approaches improved students' cognitive and affective learning outcomes. Accordingly, it is considered that using different coding approaches together in educational settings can enrich students' learning experiences and increase their overall coding competencies.