Grafenin uzun süreli makrodispersiyonlarına yüzey aktif maddelerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of surfactants on the long-term macrodisperson of graphene
  1. Tez No: 985294
  2. Yazar: İSMAİL KARABEKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Grafen bazlı nanoakışkanlar; olağanüstü termal, elektriksel ve mekanik özellikleri sayesinde son yıllarda çok çeşitli bilimsel ve teknolojik alanlarda önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu nanoakışkanlar, yüksek yüzey alanı ve benzersiz yapı özellikleri sayesinde enerji depolama, elektronik, biyomedikal uygulamalar ve ısı transferi gibi pek çok alanda potansiyel çözümler sunmaktadır. Ancak grafenin sulu ortamda kararlı dispersiyonlarının elde edilmesi, bu materyalin pratik uygulamalarda kullanılabilirliğini doğrudan etkileyen kritik bir faktördür. Bu çalışmada, grafenin su ortamında farklı yüzey aktif maddeler kullanılarak stabil dispersiyonlarının hazırlanması ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Katyonik yüzey aktif maddeler olan didodesildimetilamonyum bromür ve setilpiridinyum bromür, grafen parçacıklarının su içinde homojen şekilde dağılmasını sağlayarak fiziksel stabiliteyi artırmada rol oynamıştır. Hazırlanan dispersiyonların stabilitesi ve özellikleri, UV-VİS spektroskopisi, zeta potansiyel ölçümleri, zeta boyut analizi, X-ışını kırınımı, Raman spektroskopisi ve geçirimli elektron mikroskobu gibi ileri karakterizasyon teknikleri kullanılarak kapsamlı biçimde incelenmiştir. Ayrıca, bu grafen dispersiyonlarının farklı bakteriyel türler üzerindeki antimikrobiyal etkileri de değerlendirilmiş, böylece materyalin biyomedikal uygulamalar açısından taşıdığı potansiyel incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphene-based nanofluids have become a significant research topic in various scientific and technological fields in recent years due to their exceptional thermal, electrical, and mechanical properties. These nanofluids offer potential solutions in numerous areas such as energy storage, electronics, biomedical applications, and heat transfer, owing to their high surface area and unique structural properties. However, obtaining stable dispersions of graphene in aqueous media is a critical factor that directly affects the material's usability in practical applications. In this study, the preparation and characterization of stable graphene dispersions in water using different surfactants were aimed. Cationic didodecyldimethylammonium bromide and cetylpyridinium bromide surfactants played a role in enhancing the physical stability by enabling the homogeneous distribution of graphene particles in the aqueous medium. The stability and properties of the prepared dispersions were comprehensively analyzed using advanced characterization techniques such as UV-VIS spectroscopy, zeta potential measurements, zeta-sizer analysis, X-ray diffraction, Raman spectroscopy, and transmission electron microscopy. Additionally, the antimicrobial effects of these graphene dispersions on different bacterial species were evaluated, revealing the material's potential for biomedical applications.