Çevrimiçi kumar bağımlılığı olan ve olmayan bireylerde dürtüsellik ve psikolojik esneklik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of impulsivity and psychological flexibility levels in individuals with and without online gambling addiction
  1. Tez No: 985295
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ORALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi kumar bağımlılığı olan ve olmayan bireylerde dürtüsellik ve psikolojik esneklik düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma grubunu Türkiye Cumhuriyeti İzmir ilinde ikamet eden, çevrimiçi kumar bağımlılığı olan ve olmayan 18-65 yaş arası her gruptan 54 kişi olmak üzere toplamda 108 yetişkin birey oluşturmaktadır. Çevrimiçi kumar bağımlısı olan bireyler İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Madde Bağımlılığı Polikliniğine başvuranlardan amaçlı örneklemeyle seçilmiştir. Çevrimiçi kumar bağımlısı olmayan bireyler ise hastane idari personel ve hasta yakınlarından gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, PEÖ, Bıs-11-KF ve İKBÖ kullanılmıştır. Veriler normal dağılıma uymadığı için analizlerde nonparametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, çevrimiçi kumar bağımlılarının çevrimiçi kumar bağımlılığı olmayanlara göre dürtüsellik düzeylerinin daha yüksek olduğu ve psikolojik esnekliklerinin daha düşük olduğu saptanmış olup bu konuda literatürün genişletilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the levels of impulsivity and psychological flexibility between individuals with and without online gambling addiction. The study group consisted of 108 adults aged 18 to 65 residing in İzmir, Turkey, with 54 individuals in each group. Individuals with online gambling addiction were selected through purposive sampling from patients applying to the Substance Addiction Outpatient Clinic at the Department of Mental Health and Diseases, Ege University Hospital. Individuals without online gambling addiction were selected through convenience sampling from hospital administrative staff and patients' relatives. Data collection tools included the Personal Information Form, Psychological Flexibility Scale (PFS), Barratt Impulsiveness Scale - Short Form (BIS-11-SF), and the Online Gambling Behavior Scale (OGBS). Since the data did not meet the assumptions of normality, non-parametric tests were used in the analyses. According to the findings, individuals with online gambling addiction had higher impulsivity levels and lower psychological flexibility compared to those without addiction. It is recommended that the literature on this subject be further expanded.