Kapesitabinin dehidropirimidin dehidrogenaz üzerine etkisi ve resveratrolün koruyucu özelliğinin araştırılması
Investigation of the effect of capecitabine on dihydropyrimidine dehydrogenase and the protective properties of resveratrol
- Tez No: 985293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
Özet
Kanser tedavisi, modern teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli ilerlemekte olup, özellikle kapesitabin (CAP) gibi önemli kemoterapi ajanlarının neden olduğu yan etkilerin azaltılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Literatürde, bazı kemoterapi ilaçlarının parmak izinin yapısal bütünlüğünü geri dönüşümlü olarak bozabildiği rapor edilmiştir. Bu durum, adli bilimlerde parmak izi analizinin doğruluğunu ve erişilebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir. CAP kullanımının olası yan etkileri arasında, hastaların %10-17'sinde görülebilen el ayak sendromu (EAS) bulunmaktadır. EAS'nin neden olduğu parmak izi kaybı, hastaların kimlik doğrulama süreçlerinde zorluk yaşamasına ve yaşam kalitelerinin olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Literatürde, kemoterapi ajanlarının yan etkilerinin azaltılması amacıyla destekleyici maddelerin eş zamanlı uygulanmasının, tedavi kaynaklı dokusal hasarın giderilmesinde etkili olabileceği belirtilmekte ve bu konu bilimsel araştırmaların odağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, CAP verilen sıçanlarda dihidropirimidin dehidrogenaz (DPD) enzim düzeylerinin incelenmesi ve resveratrolün (RV) koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. CAP, RV ve CAP+RV kombinasyonlarının oral yolla, 1 ay süreyle uygulanmasının ardından, sıçanlardan elde edilen kalp, böbrek, beyin ve karaciğer dokularında enzim bağlı immünosorbent analizi (ELISA) gerçekleştirilmiş ve sıçanların ayaklarındaki kızarıklıklar klinik olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ayaklardaki kızarıklık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Ancak, CAP ve RV'nin kombine uygulanması sonucunda karaciğer dokusundaki DPD enzim derişiminde %81,0 oranında anlamlı bir azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer treatment continues to advance in line with modern technological developments, with ongoing research particularly focusing on reducing the side effects caused by major chemotherapeutic agents such as capecitabine (CAP). In the literature, it has been reported that some chemotherapeutic drugs can reversibly disrupt the structural integrity of fingerprints. This phenomenon may adversely affect the accuracy and accessibility of fingerprint analysis in forensic science. Among the potential side effects of CAP use is hand-foot syndrome (HFS), which occurs in approximately 10–17% of patients. The loss of fingerprints caused by HFS can lead to difficulties in identity verification processes and negatively impact patients quality of life. The literature also suggests that the concurrent administration of supportive agents to mitigate the side effects of chemotherapeutic agents may help alleviate treatment-induced tissue damage, making this a central focus of current scientific research. In this study, it was aimed to investigate the levels of dihydropyrimidine dehydrogenase (DPD) enzyme in rats administered CAP and to evaluate the protective effect of resveratrol (RV). Following one month of oral administration of CAP, RV, and the CAP+RV combination, enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was performed on heart, kidney, brain, and liver tissues obtained from the rats, and redness in the rats' feet was analysed. According to the findings, no statistically significant changes were observed in the degree of redness in the feet. However, the combined administration of CAP and RV resulted in a statistically significant 81.0% decrease in DPD enzyme concentration in liver tissue.