Kuşakların din anlayışında sosyal medyanın rolü: Kocaeli örneği
The role of social media in generations' understanding of religion: The case of Kocaeli
- Tez No: 985307
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Din, Philosophy, Sociology, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kuşaklar arası dini anlayış farklılıklarını sosyolojik bir bakışla incelemektedir. Din olgusunun toplumsal yaşamda durağan değil, sürekli dönüşen bir yapıya sahip olduğu kabulünden hareketle; kuşak sosyolojisi, sosyolojik kuramlar, dijitalleşme ve sosyal medyanın etkisi üzerinden kapsamlı bir analiz yapılmaktadır. Çalışma, kuşakların din algılarının yalnızca bireysel inançla sınırlı olmadığını; aile, eğitim, siyaset ve medya gibi toplumsal alanlarla doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Birinci bölümde kuşak kavramı ve Mannheim'ın kuşak kuramı açıklanmış, Sessiz Kuşak'tan Z kuşağına kadar sosyo-tarihsel bağlamlar incelenmiştir. Her kuşağın dinle ilişkisi kendi tarihsel şartları içinde değerlendirilmiştir. Ayrıca Durkheim, Weber, Marx ve Simmel'in klasik yaklaşımlarının yanı sıra Berger, Habermas, Luhmann, Giddens, Foucault ve Bauman gibi çağdaş düşünürlerin din anlayışına dair katkıları aktarılmıştır. Bu bağlamda postmodern dindarlık, bireyselleşmiş maneviyat ve dijital çağda dini kimlik inşası tartışılmıştır. Devamında dijitalleşmenin din üzerindeki etkisi ele alınmış; dijital din modelleri, çevrimiçi dini otorite, sosyal medyada kimlik inşası ve sanal ritüeller incelenmiştir. Sosyal medyanın bireysel deneyimi dönüştürdüğü kadar toplumsal dini pratikleri de değiştirdiği vurgulanmıştır. İkinci bölümde, kuşak değişimi ve din anlayışının kavramsal düzeyde tartışması yapılmış; sekülerleşme, inancın medyatikleşmesi, sembolik din, kimlik müzakereleri ve dindarlık tipolojileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Kocaeli örneği üzerinden nicel bir araştırma sunulmuştur. Katılımcıların sosyal medya kullanım alışkanlıkları, dini içeriklere temasları, dini bilgi edinme yolları ve kimlik tanımları incelenmiş; kuşaklar arası farklılıkların sosyal medya bağlamında nasıl şekillendiği ortaya konmuştur. Sonuç kısmında, dini anlayış farklılıklarının çatışma değil, toplumsal zenginlik olarak görülmesi gerektiği belirtilmiş; aile içi iletişim, eğitim politikaları ve dini kurumların dönüşümü için öneriler sunulmuştur. Çalışma, Sessiz ve Bebek Patlaması kuşaklarının kurumsal dindarlığı ile Y ve Z kuşaklarının dijitalleşmiş ve çoğulcu maneviyat anlayışını karşılaştırarak kuşaklar arası farklılaşmayı gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines intergenerational differences in religious understanding from a sociological perspective. Assuming that religion is not static but constantly transforming in social life, it analyzes the issue through generational sociology, sociological theories, digitalization, and the role of social media. The research emphasizes that religious perceptions of generations are not confined to individual beliefs but directly linked to family, education, politics, and media. The first chapter introduces the concept of generation and Mannheim's theory, analyzing the socio-historical contexts of the Silent Generation, Baby Boomers, and Generations X, Y, and Z. Each generation's relation to religion is evaluated within its cultural framework. Classical approaches by Durkheim, Weber, Marx, and Simmel, alongside contemporary perspectives by Berger, Habermas, Luhmann, Giddens, Foucault, and Bauman, are presented. Postmodern religiosity, individualized spirituality, and digital religious identity construction are also discussed. The section continues with the impact of digitalization, addressing digital religion models, online religious authority, social media identity construction, and virtual rituals. Social media is shown to transform both individual religious experiences and collective practices. The second chapter adopts a conceptual and theoretical level, examining changing forms of religiosity, secularization, mediatization of belief, symbolic religion, identity negotiations, and typologies of religiosity. The third chapter presents an empirical study from Kocaeli. Using quantitative methods, it analyzes participants' social media habits, exposure to religious content, ways of acquiring knowledge, and identity definitions, revealing intergenerational differences in the digital context. The conclusion argues that these differences should be seen as social richness rather than conflict. It highlights the need for stronger family communication, educational policies, and institutional transformation. The study shows that while the Silent and Baby Boomer generations embody institutional religiosity, Generations Y and Z reflect more pluralistic, digitalized, and individualized spirituality.