Kadınların inşaat mühendisliği alanında karşılaştıkları zorluklar: Eğitimden emekliliğe bir yaşam döngüsü yaklaşımı
Women's challenges in civil engineering: A life cycle approach from education to retirement
  1. Tez No: 985312
  2. Yazar: NUHİYE NUR BAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
Özet
Toplumsal gelişim, özellikle kadın ve erkeklerden oluşan iş gücünün verimli kullanımına bağlıdır. Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımı çeşitli toplumsal ve yapısal nedenlerle düşüktür. Bu durumun belirgin olduğu inşaat sektöründe kadın inşaat mühendisleri, kariyerlerinin farklı aşamalarında çeşitli kültürel ve yapısal engellerle karşılaşmaktadır. Çalışmada, kadın inşaat mühendislerinin eğitim yaşamlarının başlangıcından, emekliliğe kadar karşılaştıkları zorluklar, yaşam döngüsü yaklaşımıyla çok boyutlu olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, bu zorlukları belirlemek, bireysel ve toplumsal etkilerini ortaya koymak ve zorluklara yönelik stratejik çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma, karma yöntemle yürütülmüş olup, nicel ve nitel analizler kullanılmıştır. Örneklemi, 2025 yılında Bursa ve çevre illerdeki inşaat firmalarında çalışan 117 kadın inşaat mühendisi oluşturmaktadır. Nicel veriler SPSS Statistics 31 programıyla analiz edilmiş; normal dağılım kontrolleri yapılmış ve demografik değişkenlere göre yaşam döngüsünün farklı aşamalarındaki zorlukları incelemek üzere Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Nitel veriler, açık uçlu sorular aracılığıyla toplanmış, tematik analizle değerlendirilerek tekrar eden kodlar ve temalar belirlenmiştir. Bulgular, kadın inşaat mühendislerinin yaşam döngüsünün farklı aşamalarında çeşitli zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Eğitim ve staj döneminde toplumsal cinsiyet temelli ön yargılar ve rol çatışmaları; iş arama ve çalışma dönemlerinde iş-yaşam dengesi sorunları, cam tavan, ücret eşitsizliği, cinsiyet ayrımcılığı öne çıkmaktadır. Emeklilik döneminde ise zihinsel yıpranma ve fiziksel tükenmişlik sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Sonuç olarak, bu çok boyutlu zorluklar, bireysel kariyer ve kurumsal yapıyı etkiler; mentorluk programları, iş-yaşam dengesi politikaları ve cam tavanı aşmaya yönelik stratejiler sektörde eşitliği ve sürdürülebilir kariyeri destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Social development depends on the efficient use of the labor force, which consists of both women and men. In Türkiye, women's participation in the labor force is low due to various social and structural reasons. In the construction sector, where this situation is particularly evident, female civil engineers face various cultural and structural barriers at different stages of their careers. In this study, the challenges encountered by female civil engineers from the beginning of their education to retirement were examined multidimensionally using a life-cycle approach. The aim of the study is to identify these challenges, reveal their individual and social impacts, and develop strategic solution proposals to address them. The research was conducted using a mixed-method approach, employing both quantitative and qualitative analyses. The sample consists of 117 female civil engineers working in construction companies in Bursa and surrounding provinces in 2025. Quantitative data were analyzed using SPSS Statistics 31; normality checks were performed, and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were applied to examine the challenges at different stages of the life cycle according to demographic variables. Qualitative data were collected through open-ended questions and evaluated using thematic analysis, with recurring codes and themes identified. The findings indicate that female civil engineers encounter various challenges at different stages of the life cycle. Gender-based prejudices and role conflicts are prominent during the education and internship period; work–life balance problems, the glass ceiling, wage inequality, and gender discrimination are prominent during the job-seeking and working periods. In the retirement period, mental fatigue and physical exhaustion are encountered. As a result, these multidimensional challenges affect both individual careers and institutional structures; mentorship programs, work–life balance policies, and strategies aimed at overcoming the glass ceiling can support equality and sustainable careers in the sector.