Bale eğitiminde diz sakatlıkları ve sakatlıklara karşı alınması gereken önlemler
Knee injuries in ballet education and precautions that must be taken to preventthese injuries
- Tez No: 98537
- Danışmanlar: PROF. İNCİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı Yüksek Lisans araştırma tezi olarak hazırlanmıştır. Klasik Balenin, yerleşik dans kuralları, dansçı vücudunun belli kalıplar içinde kullanılmasını gerektirir. Klasik Bale Kuralları, bacak kaslarının dışa dönük (turn-out) ve vücudun“kare”şeklinin korunarak çalışılmasını zorunlu kılar. Bu kalıpların dışında yanlış çalışıldığı zaman çeşitli sakatlıklar meydana gelir. Dansçı için en önemli sakatlıklardan biri de diz sakatlıklarıdır. Araştırmamda; tüm dansçıların ve dans öğrencilerinin sık sık yaşadıkları diz sakatlıklarını önleme konusunda bilinçlenmenin çok önemli olduğunu düşünmekteyim, bu nedenle yaptığım çalışmada, diz sakatlıkları ve sakatlanmalarına karşı alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Klasik balede diz ekleminin önemi incelenmiş, doğru ve yanlış çalışmalar karşılaştırılarak diz sakatlıklarını meydana getirecek sebepler araştırılmıştır. Ayrıca diz. sakatlıklarında yapılması gereken ilk yardımı bilimsel olarak aktarılmış ve diz ekleminin klasik bale çalışmaları yanısıra nasıl kuvvetlendirileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is a dissertation of Master Degree for Hacettepe University - Institution of Social Sciences, State Conservatory - Department of Performing Arts, Ballet Branch. Classical Ballet training has got fundamentals which suggest to manipulate the dancers' body in a certain way. The“turn-out”usage of leg muscles and the“square-, shaped alignment”of whole body is necessary for ballet technique. Incase of incorrect use of body or wrong alignment, several injuries occur. The most crucial one of those, is the“knee-injury”for a dancer. Therefore, this research is aimed to figure-out specifically knee- injuries and its precautions. By featuring the knee joint in classical ballet technique and comparing the correct and incorrect workings, the cases of knee injuries has been investigated. Besides this study includes the first-aid methods in case of knee injury and the other strengthening of the knee joint; along with classical ballet training. The intention of this research to take dancers' and dance students attention towards the knee injury and its precautions and inform them about specific training methods healing knee joint.