Orhan Kemal'in romanları üzerine bir inceleme
An Analysis on the novels by Orhan Kemal
- Tez No: 98536
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 764
Özet
m ÖZET Orhan Kemal'in Romanları Üzerine Bir İnceleme adlı bu çalışmada romanların incelenmesine geçilmeden önce,“Giriş”bölümünde yazarın hayatı, incelemede ihtiyaç duyulacak biyografik bilgi esas alınarak, iki ana dönemde (Adana Yıllan- İstanbul Yıllan) toplanarak aktarıldı. Yazarın, roman anlayışı da, yine incelemede kullanılacak bir estetik arka plan olarak özetlendi. İncelemenin gövde kısmı Küçük Adamın Notlan (Otobiyografik Romanlar), Adana' da Tanm ve Fabrika İnsanlanmn Dünyası, İstanbul'da Küçük ve Yoksul İnsanlann Dünyası (Popüler Romanın Sulannda) ve Mizahi Romanlar (Tiplerin Dünyası) bölümlerinden oluşmaktadır. Bölümleri oluşturan romanlar, vaka, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekân, şahıs kadrosu ve tema açılanndan incelendi. Bu genel başlıklann altında yapılan tasniflerde ise bölümleri oluşturan romanlar arasında öne çıkan tematik çatışmaya ve şahıs niteliğine göre birbirinden farklı alt başlıklar da kullanıldı. Mesela ikinci bölümü oluşturan romanlarda şahıs kadrosu, sosyal durumlanna göre tasnif edilirken; dördüncü bölümü oluşturan romanlarda tiplere göre bir tasnife gidildi. İncelemede, Bourneur ve Quellet'in klasik roman incelemesi metodu esas alındı; bu çerçevede Şerif Aktaş ve Mehmet Tekin'in roman inceleme ile ilgili teorik çalışmalan gözden geçirildi. Bölüm girişlerinde kuramsal çerçeve oluştururken Forster ve Stevick gibi yeni teorisyenlere bazı atıflar yapılmadan da geçilmedi. Orhan Kemal'in eserlerine sinen dünya görüşü, eserlerinde yansıyan sosyal malzeme, romanlarda görülen ortak insan davranışlan tespit ve tahlil edilirken İsmail Tunalı, Mehmet Kaplan, Berna Moran gibi yazarlann estetik kuram ve inceleme çalışmalarından da yararlanıldı. 1940- 1970 arası hikaye ve roman yayımlayan Orhan Kemal'in, işlediği tanm, fabrika, kenar mahalle insanlanmn hayatıyla Türk romanına, muhteva bakımından; başanyla uyguladığı“diyalog”la da teknik bakımdan yenilikler kattığı, vanlan en genel sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY At the“Introduction”chapter of this study which is named“An Analysis on The Novels by Orhan Kemal”, the writer's life story is revealed in two main periods (Adana Years - Istanbul Years) on the basis of the necessary knowledge for analyzing the novels before examining his novels. The writer's perception of his novels is also summarized as an aesthetic background. Main section of the study is formed by the chapters Little Man's Notes (Autobiographic Novels), The World of Men of Farming and Plant in Adana, The World of Little and Poor People in Istanbul (Around The Popular Novel) and Humorous Novels (Characters' World). The novels related to these topics are analyzed under the topics of event, viewpoint and narrator, time, place, hero and theme. Each chapter is studied under these general titles, however different sub-titles are also used according to the thematic conflicts and different hero charasterictics. For instance, the hero table is classified regarding to their social situations at the second chapter, while it is classified regarding to characters at the novels studied in the fourth chapter Bourneur and Quellet's classical novel analysis method is the basic method that is used in the study. At this context Şerif Aktaş and Mehmet Tekin' s theorical studies are reviewed. At the chapter beginnings while building therotical context some attribitions are made Forster and Stevick's opinions. Aesthetic theory and analysis studies of the writers as Ismail Tunalı, Mehmet Kaplan and Berna Moran are utilized while determining and analyzing Orhan Kemal's point of view, social materials and common human behaviors in his novels. That Orhan Kemal brought innovations to the Turkish novel referring to content writing on rural district, factory and slums peoples' lifes, and referring to technique implementing successfully“dialogue method”in his novels and stories published between 1940 and 1970 are the most general conclusions of the study.