Bankacılık sektöründe astların, yöneticilerinin mevcut liderlik davranışları ile ideal liderlik davranışlarına ilişkin algılamaları ve bir uygulama
In banking sector, present leadership behaviours of managers with regard to inferions and perceliving of ideal leadership behaviours and an application
  1. Tez No: 98538
  2. Yazar: GÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Günümüzde hayatın her alanında olduğu gibi bankacılık sektöründe de çok hızlı ve köklü değişiklikler yaşanmaktadır. Bankalar bir yandan büyürken, bir yandan da hızlı değişime ayak uydurabilmenin yollarını aramaktadır. Bu değişim ve büyüme, yeni amaç ve hedeflerin ortaya çıkması ve faaliyet alanlarının genişlemesi lider yöneticilere duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bankacılık sektöründe ihtiyaç duyulan lider yöneticiler, içinde bulunulan örgüt yapısının sosyal, idari ve kültürel özelliklerine göre liderlik tarzlarında farklılıklar gösterecektir. Ancak değişmeyen olgu,yöneticilerin örgütün amaçlanna ulaşmasına yardımcı olurken, kendisine bağlı olan astların duygularını tatmin etme ve beklentilerini karşılama özelliğine sahip olmasıdır. Bu amaçla araştırmamız, ülkemizde faaliyet gösteren ve sektörde oldukça önemli paya sahip olan özel bir banka çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Bu örgüt açısından liderlik olgusunun analizi yapıldığında, yönetsel uygulamalar açısından lider rolünü üstlenen yöneticilerin davranışları (ideal ve mevcut durumda) ile astların değerlendirilmeleri sonucunda bazı farklılıkların ortaya çıktığı görülmüştür. // Yönetsel uygulamalara göre etkili lider yöneticilerin iki şekilde sonuca ulaştıracağı düşünülmektedir. Birinci olarak, işi başarmak için astların katılımına başvurmak gerektiğinin bilinmesi ve bu katılımın lider yöneticilerce yön verilmesi gerektiği yönündedir. İkinci olarak, astların amaçları ile örgüt amaçlarının yöneticiler tarafından uyumlaştırılması yöneticilerin etkinliği açısından önem taşımaktadır., Bu çalışma örgüt içerisindeki yöneticilerin mevcut ve ideal durumdaki liderlik davranışlarının astlar tarafından karşılaştırılarak aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını saptayarak, ideal duruma ne kadar yaklaşıldığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel anlamda liderlik kavramı, başlıca liderlik kuramları ile liderlik alanında son yıllarda tartışılan bazı güncel yaklaşımlara ve yönetsel uygulamalara değinilmiştir. İkinci bölümde, Ankara'da ticari bankacılık alanında faaliyet gösteren, özel sektöre ait bir bankada gerçekleştirilmiş bir anketIll araştırması yer almaktadır. Bu araştırmada, banka şubelerinde çalışan elemanların, bir soru kağıdı aracılığı ile, yöneticilerinin mevcut liderlik uygulamaları ile idealde olmasını arzu ettikleri liderlik uygulamaları arasındaki farklılık veya benzerlik tespit edilmeye çalışılmıştır. Son bölümde anket çalışması ile elde edilen bulgular, literatür araştırması ve literatüre ilişkin araştırma sonuçlan ile ilişkilendirilerek, çeşitli sonuçlar elde edilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Nowadays, fast and radical changes are going on in banking sector as well as in other spheres of life. Banks are seeking ways of adapting themselves into new changing conditions while keeping their growth. This change and growth, arising from new aims and targets increases the need for leader managers. Leadership patterns of leader managers who are needed in banking sector will show differences social, administrative and cultural characteristics of organizational structure in which they live. However, the unchanged or phenomenon is that managers on one hand, help to achieve the organizational goals, on the other hand they are to satisfy emotional needs and expectations of their subordinates. For this reason, this research performed in a private bank that has a considerable market share in the Turkish banking sector. In the analysis of leadership patterns of that bank, it was observed that there are some differences between behaviours of managers who play a leader role and evaluations of subordinates about them. Effective leaders achieve their goals in two possible ways. Firstly, it should be known that participative management is very important in order to reach organizational goals and it is expected that this participation should be accomplished by managers. Secondly, the harmonization between goals of subordinates and goals of organization is very important in terms of effectives of managers. The purpose of this research, therefore, is to compare whether there is a significant difference between actual and ideal leadership behaviours and its perception by subordinates. In the first chapter of the study, it is pointed out the definition of leadership concept, leadership theories, current issues in leadership and managerial practice in general. A survey questionnaire that has been applied to employees of trade-bank of private sector is included in the second chapter. In this survey, it is attempted to determine the difference or similarity between the current leadership and managerial practices and expectations of the employees in this field. In the last chapter, the data gathered by the questionnaire is reviewed in the frame of the literature provided in the first chapter and some suggestions have been made in the light of these findings.