Yakın partner şiddetine yönelik tutumlarda sosyal bilişsel faktörler: Zihinselleştirme ve duygu tanıma
Social cognitive factors in attitudes toward intimate partner violence: Mentalization and emotion recognition
  1. Tez No: 985384
  2. Yazar: BETÜL AHSEN ŞAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı zihinselleştirme ve duygu tanıma becerilerinin yakın partner şiddeti tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, zihinselleştirme ve duygu tanıma becerilerinin, şiddet, kontrol ve istismar alt boyutlarına yönelik tutumları yordayıp yordamadığı araştırılmıştır. Ayrıca yakın partner şiddetine yönelik tutumların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu, medeni durum ve geçmiş şiddet yaşantıları gibi demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma, 18-64 yaş aralığında bulunan toplam 291 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu (YİŞTÖ-GG), Zihinselleştirme Ölçeği (ZÖ) ve Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) kullanılarak toplanmıştır. Yakın Partner Şiddetine Yönelik Tutumların yordayıcılarının belirlenmesi için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Tahmin edilen modellerin sonucunda, zihinselleştirme alt boyutları ve duygu tanıma becerilerinin yakın partner şiddetine yönelik tutumların alt boyutları üzerinde farklı etkiler oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of individuals' mentalization and emotion recognition skills on their attitudes toward Intimate Partner Violence (IPV). To this end, the study investigated whether mentalization and emotion recognition scores predict attitudes toward violence, control, and abuse; and whether this relationship varies across demographic variables such as gender, age, education level, income status, marital status, and past experiences of violence. The study was conducted with 291 participants aged between 18–64. Data were collected using the Demographic Information Form, the Intimate Partner Violence Attitude Scale-Revised (IPVAS-R), the Mentalization Scale (MentS), and the Reading the Mind in the Eyes Test (RMET). Multiple Linear Regression Analysis were conducted to identify the predictors of attitudes toward IPV. As a result, attitudes toward intimate partner violence subscales differed depending on mentalization subscales and emotion recognition skills.