Gebelikte aşırı sosyal medya kullanımının, beden algısı, distres düzeyi ve doğum korkusu ile ilişkisinin incelenmesi
Examing the relationship between excessive social media use during pregnancy and body image, distress levels and fear of childbirth
  1. Tez No: 985385
  2. Yazar: ZEYNEP YALNIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, gebelikte aşırı sosyal medya kullanımının, beden algısı, distres düzeyi ve doğum korkusu ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, gebelik sürecinde aşırı sosyal medya kullanımının, beden algısı, distres düzeyi ve doğum korkusu ile olan ilişkisini incelerken aynı zamanda değişkenlerin doğum korkusu üzerindeki yordayıcı etkilerini gözlemektir. Çalışma ilişkisel tarama modeli kullanılarak nicel araştırma deseniyle ele alınmıştır. Katılımcılar, Türkiye'de yaşayan ve gönüllü olarak araştırmaya katılan 251 gebeden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği (SMKÖ), Beden Değeri Ölçeği-2 (BDÖ-2), Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (TGDÖ) ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A versiyonu (W-DEQ A) kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken parametrik istatistiksel yöntemler (Pearson korelasyon, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örnek t testi) ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, aşırı sosyal medya kullanımının beden algısı ile negatif, distres düzeyi ve doğum korkusu ile pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği gözlenmiştir. Buna ek olarak, beden algısı olumsuzlaştıkça, distres düzeyi ve doğum korkusunun arttığı gözlenmiştir. Çoklu regresyon analizine göre, sosyal medya kullanımı, beden algısı ve distres düzeyi hep birlikte ele alındığında, doğum korkusunun anlamlı bir yordayıcısı oldukları gözlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilmiş olan bulgular, sosyal medyada maruz kalınan içeriklerinin gebelik sürecinde kadınların psikolojik iyi oluşu üzerinde etkisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between excessive social media use during pregnancy and body image, distress level and fear of the childbirth. The main purpose of the study is to examine the relationship between excessive social media use during pregnancy and body image, distress level and fear of childbirth, while at the same time observing the predictive effects of variables on fear of childbirth. The study was conducted with a quantitative resarch design using the relational survey model. Participants consisted of 251 pregnant women living in Turkey who voluntarily participated in the study, Social Media Usage Scale, Body Appreciation Scale-2 (BAS-2), Tilburg Pregnancy Distress Scale (TGDS) and Wijma Delivery Expectancy/Expectation Questionnaire (W-DEQ A) were used as data collection tools. parametric statistical methods (Pearson correlation, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Samples t-test) and multiple regression analysis were used to analyze the data. As a result of the study, it was observed that excessive social media use was negatively correlated with body image and positively correlated with distress level and fear of childbirth. In addition, it was observed that as body image negative, distress level and fear of childbirth increased. According to the multiple regression analysis, when social media use, body image and distress level were taken together, it was observed that they were significant predictors of fear of childbirth. The findings obtained as a result of the study show that the content exposed on social media may have an impact on women's psychological well-being during pregnancy.