Bağlam temelli öğrenme yaklaşımının veri işleme, uzunluk ve zaman ölçme konularında başarı, kalıcılık ve matematik okuryazarlığı üzerine etkisi
The impact of context-based learning on success, retention and mathematicial literacy in data processing, length and time measurement subjects
  1. Tez No: 985403
  2. Yazar: EDA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALP İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlam temelli öğretiminin veri işleme, uzunluk ve zaman ölçme konularında başarı, kalıcılık ve matematik okuryazarlığı üzerine etkisini incelemektir. Araştırmada 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Kayseri ili merkezindeki iki ortaokulun 5. Sınıfta öğrenim gören 131 öğrencisi ile çalışılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilenin birbirini tamamladığı karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Nicel bölümü yarı deneysel desen, nitel bölümü ise yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel veri toplama araçları uzman görüşü alınarak oluşturulan veri işleme, uzunluk ve zaman ölçme başarı testi ile ortaokul matematik okuryazarlığı ölçeğidir. Nicel verilerin yorumlanması için deney grubundaki 11 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 25 programındaki ilişkili ve ilişkisiz gruplar t-testi ile mix anova testleri, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere dört hafta süresince matematik dersi veri işleme, uzunluk ve zaman ölçme konuları bağlam temelli öğrenme yaklaşımı ile; kontrol grubundaki öğrencilere ise mevcut öğretim programı doğrultusunda öğretim yapılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı testindeki ön-test ve son-test puanları karşılaştırıldığında her iki grup için de son-test lehine anlamlı bir artış oluşmuş, ancak puan artışı karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı düzeyde fazla olduğu görülmüştür. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı testi son-test ve kalıcılık-testi puanları karşılaştırıldığında her iki grubunda puanlarında azalma olduğu ama puan azalışının gruplar arasında anlamlı fark oluşturmadığı görülmüştür. Matematik okuryazarlığı ölçeğinde ise deney grubunda son-test lehine anlamlı bir artış oluşurken kontrol grubunda anlamlı bir değişimin oluşmadığı görülmüştür. Görüşme formlarındaki nitel verilerinde, nicel verileri benzer şekilde doğruladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates how context-based learning influences mathematical achievement, retention and literacy in data processing, length and time measurement subjects. In 2022-2023, the research group consisted of 131 fifth-grade students from two secondary schools in Kayseri. The study adopted an explanatory sequential design, a hybrid method in which quantitative and qualitative data complement one another. The qualitative component is a semi-structured interview format, while the quantitative component is a quasi-experimental research paradigm. The study uses data processing and measurement achievement test and secondary school mathematical literacy scale to collect quantitative data. In order to bolster the quantitative data, eleven students from the experimental group were interviewed. Quantitative data were analysed using parametric tests in the SPSS programme, while qualitative data were analysed descriptively. The experimental group's students were taught the mathematics course's data processing and measurement learning areas using a context-based learning technique for four weeks, while the control group's students received the current curriculum. When the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups were compared, both groups' post-test scores increased significantly. When the two groups' increases were compared, the experimental group's gain was significantly greater than the control group's. Although there was a decline in both groups' accomplishment test post-test and retention test scores, there was no discernible difference between the experimental and control groups. The experimental group's post-test mathematical literacy score increased considerably, whereas the control group's score remained unchanged. It was discovered that the qualitative information on the interview forms supported the quantitative information.