Resim sanatında parçadan bütüne gidiş (Dijital resim sanatı örneği)
Moving from part to whole in painting (Example of digital painting)
  1. Tez No: 985433
  2. Yazar: İLAYDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sanat içerisinde dijitalleşmenin resim sanatına etkilerini kuramsal ve kavramsal düzlemde ele alınmaktadır. Dijital teknolojilerin sanat üretim süreçlerine dahil edilmesi ile ortaya çıkan yeni ifade biçimleri“parçadan bütüne gidiş”anlayışı çerçevesinde incelenmektedir. Sanat tarihinin geleneksel çizgisinden farklı olarak dijitalleşmeyle birlikte sanat, yalnızca fiziksel bir üretim nesnesi olmaktan çıkarak yazılım, veri ve görsel kodlar aracılığıyla şekillenen, çok katmanlı ve çoğaltılabilir bir yapı olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda dijital sanat, estetik üretimin hem anlamını hem de sunum biçimini değiştirmektedir. Tezin kuramsal çerçevesi; dijital sanatın kavramsal temelleri, geleneksel sanatla olan ilişkisi ve ayrışma noktaları, dijital araçların sanatçının ifade olanaklarını nasıl genişlettiği gibi temel sorular üzerinden ele alınmaktadır. Özellikle 20. yüzyıl modern sanat akımlarının dijital estetik üzerindeki etkileri, dönemin toplumsal ve teknolojik koşullarıyla birlikte incelenmekte, bu etkilerin dijital araçlarla yeniden üretildiği ve yorumlandığı süreç analiz edilmektedir, ayrıca çalışmada yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve yazılım tabanlı üretimlerin sanat alanındaki yeri ele alınmakta, izleyici ile eser arasındaki ilişkinin dönüşümüne dikkat çekilmektedir.“Parçadan bütüne gidiş”yaklaşımı ise dijital sanatın yapısal özelliklerini açıklamak adına ele alınmakta, dijital platformlarda parçalı görsel öğelerin nasıl bütünsel ve anlamlı kompozisyonlara dönüştüğü analiz edilmektedir. Sonuç olarak tez, dijitalleşmenin sanatı salt teknolojik bir değişim alanı olarak değil, aynı zamanda düşünsel, estetik ve toplumsal dönüşümün göstergesi olarak ele alınması gerektiğini savunmakta ve günümüz sanat üretiminde dijital yapının belirleyici rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of digitalisation in art on the art of painting are examined theoretically and conceptually. The new forms of expression that emerged with the inclusion of digital technologies in art production processes are analysed within the framework of the understanding of“going from the part to the whole”. Unlike the traditional line of art history, with digitalisation, art is considered as a multi-layered and reproducible structure shaped by software, data and visual codes, rather than being only a physical production object. In this context, digital art changes both the meaning and the form of presentation of aesthetic production. The theoretical framework of the thesis is addressed through basic questions such as the conceptual foundations of digital art, its relationship with traditional art and its points of divergence, and how digital tools expand the artist's possibilities of expression. In particular, the effects of 20th century modern art movements on digital aesthetics are examined together with the social and technological conditions of the period, and the process in which these effects are reproduced and interpreted with digital tools is analysed. In addition, the study discusses the place of artificial intelligence, augmented reality and software-based productions in the field of art and draws attention to the transformation of the relationship between the audience and the work. The approach of“going from the part to the whole”is discussed in order to explain the structural features of digital art, and how fragmented visual elements turn into holistic and meaningful compositions on digital platforms is analysed. In conclusion, the thesis argues that digitalisation should be considered not only as a field of technological change, but also as an indicator of intellectual, aesthetic and social transformation and emphasises the determining role of digital structure in today's art production.