8. sınıf öğrencilerinin sayı hissi becerilerinin ve sayı hissine ilişkin özyeterlik algılarının incelenmesi
An investigation of 8th grade students' number sense skills and their self-efficacy perceptions regarding number sense
- Tez No: 985432
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sayı hissi becerilerini, sayı hissi özyeterlik algılarını, sayı hissi bileşenlerini kullanma durumlarını incelemek ve sayı hissi becerileri ile sayı hissi özyeterlikleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada karma yöntem tasarımlarından sıralı baskın statülü tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Adana ilinin bir devlet okulunda öğrenim gören 212 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Birgin ve Peker (2022a) tarafından geliştirilen, çoktan seçmeli 38 maddelik 6 sayı hissi bileşeninden oluşan Sayı Hissi Testi, Alkaş Ulusoy ve Şahiner (2017) tarafından geliştirilen, beşli Likert tipinde 19 maddeden ve 4 bileşenden oluşan Sayı Hissi Özyeterlik Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Öğrencilere ilk olarak Sayı Hissi Özyeterlik Ölçeği, sonrasında Sayı Hissi Testi uygulanmış ardından sekiz öğrenci ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS veri analizi programı kullanılırken, nitel veriler betimsel analiz tekniğiyle incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre 8. sınıf öğrencilerinin sayı hissi becerilerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Sayı hissi bileşenleri özelinde yapılan inceleme neticesinde öğrencilerin en başarılı oldukları bileşenin zihinden hesaplama bileşeni, en başarısız oldukları bileşenin de işlem etkisi bileşeni olduğu görülmüştür. Görüşmeler neticesinde öğrencilerin kural temelli işlemleri tercih ettiği, sayı hissi kullanımı konusunda yetersiz oldukları gözlemlenmiştir. 8. sınıf öğrencilerinin sayı hissi özyeterlik düzeylerinin ortalama (bazen) düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. En başarılı olunan sayı hissi özyeterliği bileşeninin sayıların anlamlarının ve büyüklüklerinin anlaşılmasına yönelik özyeterlik olduğu, en başarısız olunan bileşenin zihinden hesap yapma-tahmine yönelik özyeterlik bileşeni olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin sayı hissi puanları ile sayı hissi özyeterlik puanları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiş ancak hesaplamada esnekliğe yönelik özyeterlik bileşeniyle sayı hissi puanları arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the number sense skills, number sense selfefficacy perceptions, and use of number sense components of 8th grade middle school students and to reveal whether there is a relationship between number sense skills and number sense self-efficacy. A sequential dominant-status design, one of the mixed method designs, was used in the study. The sample of the study consists of 212 8th grade students studying at a public school in Adana province in the 2023- 2024 academic year. The data of the study were obtained through the Number Sense Test consisting of 6 number sense components with 38 multiple-choice items developed by Birgin and Peker (2022a), the Number Sense Self-efficacy Scale consisting of 19 items and 4 components in a five-point Likert type developed by Alkaş Ulusoy and Şahiner (2017), and the interview form developed by the researcher. The Number Sense Self-efficacy Scale was first applied to the students, then the Number Sense Test was applied, and then eight students were interviewed. While the SPSS data analysis program was used in the analysis of quantitative data, the qualitative data were examined with the descriptive analysis technique. According to the findings of the study, it was determined that the number sense skills of the 8th grade students were low. As a result of the examination made specifically for the number sense components, it was seen that the component in which the students were most successful was the mental calculation component and the component in which they were least successful was the operation effect component. As a result of the interviews, it was observed that the students preferred rule-based operations and were inadequate in the use of number sense. It was concluded that the number sense self-efficacy levels of the 8th grade students were at an average (sometimes) level. It was determined that the most successful number sense selfefficacy component was the self-efficacy towards understanding the meanings and magnitudes of numbers, and the least successful component was the self-efficacy towards mental calculation-estimation. No significant relationship was found between the students' number sense scores and their number sense self-efficacy scores, but a low-level significant relationship was found between the self-efficacy component towards flexibility in calculation and number sense scores.