Afgan (özbek) göçmenlerde dindarlık ve psikososyal uyum arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
An research on the relationship between religiosity and psychosocial adaptation among afghan (uzbek) migrants
  1. Tez No: 985456
  2. Yazar: GÜLİSTAN SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'nin farklı illerinde (İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Eskişehir, Ankara ve Şanlıurfa) yaşayan Afgan (Özbek) göçmenler kartopu örnekleme yöntemiyle tespit edilerek bu göçmenlerden veriler toplanmıştır. Araştırmaya 15 yaş ve üzeri katılımcılar dahil edilmiştir. Katılımcıların %60,4'ü (N=488) kadın, %39,6'sı (N=320) erkek olmak üzere toplamda 808 kişiden oluşmaktadır. Uyum olgusunun değerlendirilmesi amacıyla, Türkiye'de en az beş yıl ikamet etmiş olma şartı aranmış ve bu süreyi doldurmamış katılımcıların verileri analiz dışında bırakılmıştır. Veri toplama sürecinde“Karaca-Sucu Psikososyal Uyum Ölçeği”,“İçsel Dinî Motivasyon Ölçeği”ve“Dindarlık Ölçeği”kullanılarak hazırlanan bir anket formu uygulanmıştır. Göçmenlerin uyum sürecini etkileyen birçok faktör vardır. Bu çalışmada da veriler; cinsiyet, yaş, medeni durum, sosyoekonomik düzey, eğitim durumu, Türkiye'ye geliş yılı ve vatandaşlık durumu gibi değişkenler dikkate alınarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, psikososyal uyum ile içsel dinî motivasyon ve dindarlık arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, dindarlığın yalnızca bireysel bir inanç sistemi olmanın ötesinde, göçmen bireylerin sosyal çevreye uyum süreçlerinde işlevsel bir rol üstlendiğini göstermektedir. Ortak dinî değerler ve ritüeller, göçmenlerin ait oldukları toplumla bağ kurmalarını kolaylaştırmaktadır. Dolayısıyla dindarlığın göçmenlerin psikososyal uyum düzeylerine olumlu katkı sunan bir unsur olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The research was designed according to the correlational survey design, one of the quantitative research methods. Accordingly, Afghan (Uzbek) migrants living in different provinces of Turkiye (Istanbul, Tekirdağ, Bursa, Eskişehir, Ankara, and Şanlıurfa) were identified using the snowball sampling method, and data were collected from these migrants. Participants aged 15 and over were included in the research. The participants consisted of a total of 808 individuals, 60.4% (N=488) of whom were female and 39.6% (N=320) of whom were male. In order to evaluate the phenomenon of integration, the condition of having resided in Turkiye for at least five years was required, and the data of participants who did not meet this requirement were excluded from the analysis. During the data collection process, a questionnaire prepared using the“Karaca-Sucu Psychosocial Adjustment Scale,”the“Intrinsic Religious Motivation Scale,”and the“Religiosity Scale”was administered. There are many factors that influence the adaptation process of migrants. In this study, the data were analyzed by taking into account variables such as gender, age, marital status, socioeconomic level, educational status, year of arrival in Turkiye, and citizenship status. According to the research results, a significant and positive relationship was found between psychosocial adaptation, internal religious motivation and religiosity. These results show that religiosity plays a functional role in the social adaptation processes of migrants, beyond being merely an individual belief system. Shared religious values and rituals facilitate migrants' connection with the society they belong to. Therefore, it can be said that religiosity is an factor that contributes positively to migrants' psychosocial adaptation levels.