Osmanlı şehzâdelerinin idarecilik ve savaş tecrübeleri: II. Mehmed örneği
Administrative and military experiences of Ottoman princes: The case of Mehmed II
- Tez No: 985469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Osmanlı İmparatorluğu tarih yazımında en çok tartışılan meselelerden biri, bu devletin nasıl olup da küçük bir uç beyliğinden kısa süre içinde bir dünya imparatorluğuna dönüşebildiği ve bu kudretini asırlar boyunca muhafaza edebildiğidir. Bu soruya verilen cevabı Paul Wittek'in“Gaza Tezi”açıklamıştır. Bu teze göre Osmanlı Beyliği'nin kuruluş ideolojisi, dinî bir gayeye dayalı olarak yürütülen“gâzâ”esasına dayanıyordu.“Osmanlı Şehzâdelerinin İdarecilik ve Savaş Tecrübeleri: II. Mehmed Örneği”başlıklı bu çalışmada Osmanlı tarihinin en kudretli hükümdarlarından biri olan II. Mehmed'in eğitimi, tahta çıkmadan önceki şehzâdelik dönemindeki idarî faaliyetleri, ilk tahta çıkışı, tahtan indirilişi ve ikinci kez hükümdar oluşuna kadar geçen süreçte kazandığı tecrübeler ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel tezi, şehzâdelik döneminin sadece bir eğitim safhası değil; aynı zamanda fiilî idarecilik, savaş tecrübesi ve devlet mekanizmasını tanıma süreci olduğunu ortaya koymaktır. Çalışma,“şehzâdelik”döneminin yalnızca teorik bir eğitim süreciyle sınırlı görülmemesi gerektiğini; bilakis, savaş, kriz yönetimi ve fiilî uygulama yoluyla olgunlaşan bir dönem olarak ele alınmasının zorunlu olduğunu vurgulamaktadır. Araştırmanın ulaştığı sonuçlara göre, idarî ve askerî tecrübeye sahip olmayan şehzâdeler genellikle başarısız veya sönük bir saltanat dönemi geçirmişlerdir. Buna karşılık, II. Mehmed gibi mücadele içinde yetişen ve devlet işleyişini genç yaşta tecrübe eden şehzâdeler, güçlü, kararlı ve etkili hükümdarlar olarak tarih sahnesinde yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
One of the most debated issues in Ottoman historiography is how the Ottoman state was able to transform from a small frontier principality into a world empire in a relatively short period of time and how it managed to preserve its power for centuries. The most widely accepted answer to this question is provided by Paul Wittek's“Gaza Thesis.”According to this thesis, the founding ideology of the Ottoman principality was based on the principle of“gaza,”that is, a holy struggle conducted for a religious purpose. In this study, titled“Administrative and Military Experiences of Ottoman Princes: The Case of Mehmed II,”the education of Mehmed II—one of the most powerful rulers in Ottoman history—along with his administrative activities during his princely period before ascending the throne, his first enthronement, his deposition, and his eventual restoration to power, are examined in detail. The main argument of this study is that the princely period was not merely a phase of education but also a process of practical governance, military experience, and familiarization with the mechanisms of the state. The study emphasizes that the“şehzâdelik”(princely) period should not be regarded as limited to theoretical training; rather, it must be considered a formative stage in which princes matured through war, crisis management, and hands-on practice. According to the findings of the research, princes who lacked administrative and military experience generally experienced weak or unsuccessful reigns. In contrast, those such as Mehmed II, who grew up amidst struggle and gained an understanding of state affairs at a young age, emerged as strong, determined, and effective rulers in history.