Silikon (Sİ) uygulamasının domates bitkisinde kadmiyum (CD) stres yanıtındaki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of silicon (Sİ) application on cadmium (CD) stress response in tomato plants
  1. Tez No: 985538
  2. Yazar: BERFİN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Kadmiyum; bitkilerde hiçbir metabolik süreçte işlevi olmayan, düşük konsantrasyonlarında bile toksik etkili, büyüme, gelişme ve verimi olumsuz yönde etkileyen ağır metallerden biridir. Kadmiyumun suda çözünürlüğünün yüksek, bitkiler tarafından topraktan alınabilirliğinin ve bitki dokularında ilerleyişinin kolay ve hızlı olması, kadmiyumu diğer ağır metaller arasında daha tehlikeli konumda tutmaktadır. Kadmiyum ile kirlenmiş topraklarda yetişen bitkiler, bu stres ile başa çıkmak için çeşitli stratejiler geliştirmişlerdir. Kadmiyum ile ilk etkileşime geçen doku olan kökler, savunma mekanizmalarının ilk hattını oluşturmaktadır. Kök hücre duvarının, kadmiyum ve diğer ağır metallerin hücre içine alınmasını ve ilerlemesini engellemek için hücre duvarı polisakkarit kompozisyonunu ve bileşenlerinden biri olan pektinlerin metilasyon derecelerini değiştirdiği bilinen bir mekanizmadır. Ancak hücre duvarındaki bu değişimlerin nasıl aktive olduğu ve ilerletildiği açık değildir. Silikon, yeryüzündeki en bol bulunan ikinci element olmakla birlikte, bitkilerde ortamda zararlı etmenler olmadan da büyüme ve gelişmeyi teşvik edebilmektedir. Ayrıca, çeşitli stresler altında bitkilerde stres koşullarının hafifletilmesinde ve adaptasyon sağlamada etkili olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Ancak aynı kadmiyumda olduğu gibi, silikon etkisinin moleküler mekanizması hakkında detaylı bilgi literatürde mevcut değildir. Domates bitkisi, insan sağlığına oldukça faydalı metabolitleri sentezleyen, beslenmede geniş yer tutan bir tarla bitkisidir. Dahası; domates, gıda maddesi olarak kullanılmak üzere dünya çapında üretilen ve tüketilen birçok bitkinin de dahil olduğu Solanaceae familyasını temsil eden bir model organizmadır. Dolayısıyla, tüm genomu dizilenmiş olan domates, stres koşullarının tetiklediği yolaklar ve adaptasyon stratejilerinin araştırılması için oldukça uygun bir bitkidir. Bu çalışmada, silikonun domates bitkisinin kadmiyum stresine verdiği yanıtın hücre duvarı yeniden yapılanması üzerinden etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için 7 günlük domates fideleri kullanılmıştır. Bitkilerin yetiştirildiği besiyerine 200 μM kadmiyum, 2 mM silikon, 200 μM kadmiyum ve 2 mM silikon birlikte uygulaması yapılmış ve 7 gün daha büyütülmüşlerdir. Uygulama sonrasında 14 günlük bitkiler kök, gövde ve yaprak dokularına ayrılmıştır. Ardından dokulardaki hücre duvarı polisakkarit biyosentez ve demetilasyonundan sorumlu PL ve PME genlerindeki değişim GZ-PZR ile analiz edilmiştir. Ek olarak, savunma mekanizmalarının aktivasyonunda etkisi olduğu düşünülen NAC transkripsiyon faktör ailesine ait JA2, JA2L, NACMTF2, NAC31, NAC48, NAC64 ve NAC65 genleri aynı şekilde incelenmiştir. Çalışma sonuçları; bitki morfolojisi incelendiğinde, kadmiyum stresinin en fazla etkili olduğu dokunun kökler olduğunu, silikonun da en fazla kökler üzerinde hafifletici etkisi olduğunu göstermiştir. Cd+Si uygulaması sonucu köklerde PME gen anlatımındaki değişimin anlamlı olarak azalması, silikonun hafifletici etkisinin kök hücre duvarı yeniden modellenmesi üzerinden olduğu düşünülmüştür. Ancak gövde ve yaprak dokularında benzer sonuçların görülmemesi, bu dokularda ilk tercih edilen stres yanıt mekanizmasının hücre duvarı üzerinden olmayabileceğini düşündürtmüştür. NAC transkripsiyon faktörlerinin gen anlatım analizlerinde, Cd uygulaması kök dokularında anlamlı artışa yol açarken, Si ve Cd+Si uygulamasında değişim gözlenmemiştir. Gövde ve yapraklarda ise birkaç farklı örüntü tespit edilmiştir; örneğin sadece Cd içeren uygulamalarda artan veya Cd+Si uygulamasında değişmezken Cd ve Si ayrı uygulamalarında artış gösteren NAC genleri tespit edilmiştir. Bu farklılıkların sebebinin, NAC genlerinin stres hassasiyetleri ve etkili olduğu doku tiplerinin farklılık gösterebileceğinden dolayı kaynaklandığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cadmium is one of the heavy metals that has no functional in any metabolic process in plants, toxic even at low concentrations, and negatively impacts growth, development, and yield. High solubility in water, easy uptake by plants and distribution into plant tissues make cadmium a more dangerous metal among others. Plants growing in cadmium-contaminated soils have developed various strategies to cope with cadmium stress. Roots are the first tissue to interact with cadmium, thereby the first line of defense. Alterations in the cell wall polysaccharide composition and the methylation levels of pectin, one of its components, to prevent the uptake and migration of cadmium and other heavy metals into the cell is a known mechanism. However, how these changes in the cell wall are activated and proceeded is unclear. Silicon, the second most abundant element on Earth's crust, is able to promote growth and development in plants even in the absence of detrimental environmental conditions. Studies have also shown that it is effective in alleviating stress conditions and promoting adaptation in plants under various stresses. However, as in the cadmium, detailed information about the molecular mechanism of silicon action is not available in the literature. The tomato plant is a field crop that synthesizes metabolites highly beneficial to human health and plays a significant role in nutrition. Furthermore, tomato is a model organism that represents the Solanaceae family, which includes many plants produced and consumed worldwide for food. Therefore, the tomato, whose entire genome has been sequenced, is a highly suitable plant for investigating the pathways and adaptation strategies triggered by stress conditions. This study primarily aimed to investigate the effect of silicon on cell wall remodeling in tomato plant responses to cadmium stress. Seven-day-old tomato plantlets were used for this purpose. The medium was treated with cadmium, silicon, or cadmium+silicon, and the plants were grown for an additional 7 days. Following the treatment, the plants on their 14th day, were separated into root, stem, and leaf tissues, and changes in the PL and PME genes responsible for cell wall polysaccharide biosynthesis and methylation were analyzed by qPCR. Additionally, JA2, JA2L, NACMTF2, NAC31, NAC48, NAC64 and NAC65 genes belonging to the NAC transcription factor family, which are thought to influence the activation of defense mechanisms, were examined in the same way. The results showed that, when plant morphology was examined, the tissues most affected by cadmium stress were roots, while silicon had the greatest mitigating effect on roots. The significant decrease in PME gene expression in roots following Cd+Si application suggested that the mitigating effect of silicon was mediated by root cell wall remodeling. However, the lack of similar results in stem and leaf tissues suggested that the primary stress response mechanism in these tissues may not be mediated by the cell wall. In gene expression analyses of NAC transcription factors, Cd application led to a significant increase in root tissues, while no change was observed in Si and Cd+Si applications. Several different patterns were observed in stems and leaves; for example, NAC genes were found to be increased in Cd-only treatments, or to be unchanged in Cd+Si treatments but increased in separate Cd and Si treatments. These differences were thought to be due to differences in the stress sensitivity of NAC genes and the tissue types they affect.