Spor lisesi öğrencilerinin antrenörlük mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of sports high school students' attitudes towards the coaching profession
  1. Tez No: 985589
  2. Yazar: CAHİT ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor lisesi öğrencilerinin antrenörlük mesleğine yönelik tutumlarını belirlemek ve söz konusu tutumların çeşitli demografik ve sportif değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Spor alanında istihdam olanaklarının sınırlı olması, öğrencilerin mesleki yönelimlerinde belirsizlikler yaratmakta ve özellikle spor liselerinde öğrenim gören gençlerin gelecekteki kariyer tercihlerini etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, öğrencilerin antrenörlük mesleğine bakış açılarını ortaya koymak, hem eğitim politikalarının geliştirilmesi hem de spor sektörüne nitelikli insan kaynağı kazandırılması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Turğut vd., (2018) tarafından geliştirilen ve geçerlilik-güvenirlik araştırma yapılmış“Lise Öğrencilerinin Antrenörlük Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Mardin-Kızıltepe Spor Lisesi'nde öğrenim gören 68 kadın ve 233 erkek olmak üzere toplam 301 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından betimsel tarama modeli ile yürütülmüş; elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin antrenörlük mesleğine genel olarak olumlu tutum sergilediklerini ortaya koymuştur. Cinsiyet ve milli sporculuk değişkenleri açısından anlamlı farklılık bulunmazken, aktif spor yapma değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Araştırma bulguları sonucuna göre, kadın ve erkek öğrencilerin antrenörlük mesleğine benzer tutumlarla yaklaştığını ve cinsiyetin belirleyici bir faktör olmadığını ortaya koymaktadır. Analiz sonucuna göre sınıf düzeyi ve branş gibi bazı demografik değişkenlerin öğrencilerin tutumlarını etkileyebildiği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin spor yapma süreleri arttıkça antrenörlük mesleğine olan ilgilerinde farklılık olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, öğrencilerin antrenörlük mesleğini potansiyel bir kariyer seçeneği olarak değerlendirdiklerini göstermektedir. Sonuç olarak, spor liselerinde mesleki yönlendirme ve rehberlik çalışmalarının artırılması, antrenörlük mesleğinin öğrencilere daha kapsamlı biçimde tanıtılması ve meslek algısının olumlu yönde geliştirilmesine yönelik uygulamaların desteklenmesi önerilmektedir. Bu tür araştırmaların, hem öğrencilerin kariyer planlamalarına katkı sağlayacağı hem de spor sektörünün nitelikli insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of sports high school students toward the coaching profession and to examine whether these attitudes differ based on various demographic and athletic variables. Limited employment opportunities in sports create uncertainty in students' career orientations and can particularly impact the future career choices of young people attending sports high schools. In this context, exploring students' perspectives on the coaching profession is crucial for both developing educational policies and recruiting qualified human resources to the sports sector. The“Attitude Scale of High School Students Towards Coaching Profession,”which was developed by Turğut et al. (2018) and whose validity and reliability studies have been conducted, was used as the data collection tool. The research group consisted of a total of 301 students, 68 female and 233 male, studying at Mardin-Kızıltepe Sports High School in the second semester of the 2023-2024 academic year. The research was conducted with the descriptive scanning model, which is one of the quantitative research approaches, and the obtained data were analyzed using the SPSS 26.0 package program. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used in the analysis of the data. The research findings revealed that the students had a generally positive attitude towards the coaching profession. While no significant difference was found in terms of gender and national athletics, a significant difference was found in terms of the variable of active sports participation. The research findings reveal that male and female students approach the coaching profession with similar attitudes, and gender is not a determining factor. The analysis revealed that some demographic variables, such as grade level and sports discipline, can influence student attitudes. Furthermore, students' interest in coaching varies as their sports participation increases. These results suggest that students are considering coaching as a potential career option. Consequently, it is recommended that career guidance and counseling efforts be increased in sports high schools, that the coaching profession be more comprehensively introduced to students, and that practices aimed at fostering positive perceptions of the profession be supported. It is believed that such research will both contribute to students' career planning and help meet the sports sector's need for qualified human resources.