Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın şiirlerinde çocuk teması
The Child theme in the poems of Fazıl Hüsnü Dağlarca
  1. Tez No: 98563
  2. Yazar: MÜGE SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
ÖZET Fazıl Hüsnü Dağlarca (1914- ), Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin yaşayan en önemli şairlerinden biridir. 87 yaşındaki şairin sahip olduğu yüz dokuz eserinden yirmi dört tanesi çocuklara yöneliktir. Şiir kitaplarının sayıca üstünlüğünün tartışılmaz bir gerçek olması yarımda onu,“Türk Çocuk Edebiyatı”sahasında da vazgeçilmez bir şair ve çocuk şiirinin usta bir kalemi olarak da görmek gereklidir. O, çocuk şiirinde, sahip olduğu yenilikçi anlayışı ve çocuk şiirlerinde kullandığı yöntem ve teknikle de çağdaş çocuk şiirini yaratmış bir şairimizdir. Dağlarca'yı çocuklar için şiir yazmaya yönelten en önemli özelliği, yaşamın içinde şiirin ta kendisi olan -çocuklara duyduğu sevgisidir. Şaire göre hiçbir şey hayat ve hayatın bize sunduğu küçük bir varlık olan çocuk kadar şaşırtıcı olamaz. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın çocuk şiirleri, insan, doğa ve hayvan sevgisi, çevre bilinci, öğrenme ve okuma tutkusu, aile, yurt ve Atatürk dizeleriyle örülmüş ve tüm çocuklara armağan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fazıl Hüsnü Dağlarca (1914- ) is one of the most important poet in the Republican period Turkish poetry. 24 of his 109 works are oriented towards children. Beside the large number of his books, one should regard him as on unforgettable poet in child poetry an a master of child poetry. He creates the modern child poetry by his reformist comprehension, his style and his technique in his works. His most important characteristic that inclined him to write child poetry is his love towards children. For him in life nothing can be suprising than the children that life otters to us. In his poems for children are about the concepts of human, nature, animals, environmental conscious, family, country and Atatürk and he gives as a gift to children.