Heykelde iç-dış sorgulamaları yöneliminde araştırmalar ve uygulamalar
Research and applications on
  1. Tez No: 98562
  2. Yazar: OLCAY ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Sanatsal yaratımda bulunan kişinin içsel mekanı, imgeleri oluşturan ve bunları, belli bir düzene sokarak dışlaştırdığı zihinsel anlamda bir üretim merkezidir. Bu merkezin oluşumunda, gelişiminde, zenginleşerek yapılanmasında en büyük etken, kişinin içinde yaşadığı, sınırsız varlığı ile birlikte kavradığı, bir dış dünya ve bu dünyaya ait nesneler, olaylar, olgulardır. Sanatçının, iç dünyası ile yaratım sürecinin biçimlenmesi büyük ölçüde dış dünyayla arasındaki alışverişe ve kurduğu ilişkiye bağlıdır. Yaratım süreci içerisinde bulunan sanatçının kendi dışından etkilenimde bulunması ise, algılamanın ve duygulanımların yoğunluğuna bağlı olarak gelişen estetik bir tavırla, dış dünyaya ait belli öğelerle karşı karşıya gelmesi anlamını taşımaktadır. Sanatçı dış dünyadan izlenimler alan, bunları biriktiren ve senteze tabi tutarak bir sanat yapıtı aracılığıyla ifade eden, dış gerçekliğe kendi duygularını ruhsal yaşamını, öznelliğini yükleyerek nesneler aracılığıyla (ağaç, taş, vb.) dışlaştıran kişidir. Yaratıcılık ya da sanatsal yaratım adına yaşanan tüm serüven, kişinin dış çevresini tanımasıyla birlikte, iç dünyasına dalarak kendi kendini keşfedeceği bireysel bir yolculuktur. Sanat yapıtını üreten kişi, hem kendi varlığı dışında gelişen koşullar, olgu ve nesnelerle, dış dünyada olup bitenlerle; hem de iç dünyasının, duygularının, düşlerinin oluşturduğu farklı iki boyutla karşı karşıya gelmek zorundadır. Yaratma eylemi bu iç ve dış etkenlerin toplamı sonucunda oluşur ayrı düşünülemez. Sanat yapıtını oluşturan gerçek kütle, gerçek bir boşlukta bir uzay parçasında, gerçek bir mekanda yer alır. Yapıtın iç mekam, maddi kütlesi ile görünüşe ulaşır, malzemenin birlikteliğiyle anlam oluşturur. Sanat yapıtının“iç”i dendiğinde sanatçımn imgelem dünyasını yansıtan, sanat yapıtının11 oluşturduğu imgeleri kapsayan bir alan; sanat yapıtının“dış”ı dendiğinde ise, sanat yapıtının fiziksel yapısı ve onu çevreleyen dış mekan kastedilmektedir. İşte, hem sanatı üretenin imgelem dünyası olan kendi iç dünyası ve bunu etkileyen, oluşumuna katkıda bulunan dış dünyası; hem de buna bağlı olma koşuluyla, sanat yapıtının oluşturduğu kendi mekanı ve dış mekanla etkileşimi iç-dış bağlamını oluşturmaktadır. Bu çalışma, sanatçının iç ve dış dünyası ile, sanat yapıtının oluşturduğu iç ve dış mekanları genel olarak“iç”ve“dış”kavramları etrafında toplamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Figuratively, the internal world of the artist is a production center where he/she creates and organizes images, before embodying them in the external world as art. The formation and development of this center is dependent upon, and fed by, the external world in which the artist lives, and the objects, incidents and phenomenon that he perceives. The configuration of the artist's internal world and the creative process depends on his/her connection and relationship with the external world. The artist is inspired by external objects, and meets these objects with an aesthetic awareness, bringing into play his rich perceptions and his emotions. The artist tracks his impressions from the external world, synthesizes them and represents them as art objects. Using some materials like wood or stone as medium he objectifies his responses to the external world, loading the art object with his own emotions, his own psychic life and subjectivity. The adventure of artistic creativity is like a solitary journey where the artist explores the external world, and diving into his internal world he discovers him self. The artist has to face two different dimensions. One of them is the external world where things happen without his involvement and without his will, and the other is his internal world formed by his emotions, dreams and thoughts. Creation can only happen if these two factors come together. The physical material, which forms the artwork, is in the real space and in real environment. The internal environment of the artwork becomes visible through the physical mass of the art object, and it's meaning is extended byIV the type of material used. When the“inside”of the artwork is mentioned, this means the imaginative world of the artist and the images out of which the art object arises. When the“outside”of the artwork is mentioned, this means it's physical structure and the environment that surrounds it. The concept of“inside”and“outside”comes from the relationship between the artist's internal and external worlds, and the associated relationship between the art object's internal structure and it's external environment. This study concentrates on the concept of inside and outside.