Çocuk mahkemelerinde yargılanan çocukların, ahlak ve adalet anlayışlarının gelişimi
Moral and distributive justice reasoning of juveniles prosecuted in criminal court
- Tez No: 98564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE SAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırma çocuk mahkemelerinde yargılanan 11-15 yaş arasındaki çocukların ahlak gelişimleri ile bölüşüm adaletine ilişkin yargılamalarım incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada çocuk mahkemelerinde yargılanan 66 çocuk ile kontrol grubunu oluşturmak üzere alman ve çıraklık okuluna devam eden 71 öğrenci olmak üzere toplam 137 çocuğa Kohlberg'in ahlaki gelişim öykülerinden 2 tanesi ile Bölüşüm Adalet Yargısı Ölçeği sunulmuştur. Ayrıca çocuklara mahkeme sürecine ilişkin olarak hakim, savcı, avukat, mahkeme, yargılama, tutuklama suç ve ceza kavramlarının ne olduğu sorulmuştur. Araştırmaya katılanların sosyo-demografik özellikleri de bir bilgi formuyla saptanmıştır. Formdan elde edilen bilgiler her iki gruptan gelen çocukların da benzeri sosyo-ekonomik koşullarda yaşadıklarım ve mahkemede yargılanan grubun % 83 'ünün hırsızlık suçundan yargılandığım göstermiştir. Bulgular çocuk mahkemesinde yargılanmakta olan ve çıraklık okuluna devam eden çocuklar arasında ahlak ve adalet anlayışlarının gelişimleri açısından anlamlı bir fark olmadığım göstermektedir. Her iki gruptaki çocuklar da tümüyle formel düşünceyi yansıtan tepkiler vermeyip daha alt düzeylerde kalmışlardır. Ahlaki gelişim açısından iki grup arasında fark olmamakla birlikte, çocuk mahkemesinde yargılanan çocukların daha fazla“iyi çocuk eğilimi”sergiledikleri bulunmuştur. Ayrıca çocukların bölüşüm adaleti yargılamalarında psikolojik karşılıklılık temelinde verdikleri yanıtların davranışsal karşılıklılıktan daha fazla olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, diğer araştırma bulguları çerçevesinde ve yargılama sürecine ilişkin doğurgulan açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the moral development and the distributive justice reasoning of children who have been judged in juvenile courts. The subjects were consisted of 137 adolescent boys aged between 11-15. The offenders in juvenile courts were 66 adolescents and the other group chosen as a control from the apprenticeship school in the similar SES was 71 adolescent. The two of Kohlberg's moral dilemmas and Enright's Distributive Justice Scale were administered to the children individually. Moreover children were asked some concepts about the trial process like judge, solicitor, lawyer, trial, judgement and arrest. The results indicated that there was no statistically significant difference beetwen the groups with respect to the moral development and the distributive justice reasoning. The both groups of children did not give totally formal responses. High percentages of children responded lower levels of both moral and distributive reasoning. However responses concerning distributive justice reasoning were contained more psychological reciprocity than the behavioral reciprocity. Regarding moral development, although there was no difference between the groups, offenders on the trial process showed“good boy morality”more frequently than the other group did. The results were discussed, within the frame of relevant literature and with respect to its implications on the juvenile judging process.