Rijit düzleme oturan ve rijit bloklar aracılığıyla yüklenmiş fonksiyonel derecelendirilmiş tabakaların temas problemi
Contact problem of functionally graded layers resting on a rigid plane and loaded via rigid blocks
- Tez No: 985659
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT ŞÜKRÜ ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, rijit düzleme oturan ve iki rijit düz blokla yüklenmiş fonksiyonel derecelendirilmiş tabakaların temas problemi elastisite teorisine göre incelenmiştir. Doktora tezi çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, temas problemlerine ait literatür çalışması verilmiş ve fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) tabakalara ait gerilme ve yer değiştirme ifadeleri elde edilmiştir. İkinci bölümde sürekli temas ve süreksiz temas durumlarına ait sınır şartları FD tabakalara ait gerilme ve yer değiştirme ifadelerinde yerlerine yazılarak problem sürekli temas durumu için temas gerilmelerinin bilinmeyen olduğu iki tekil integral denkleme, süreksiz temas durumu için bunlara ek olarak FD tabakaların temas yüzeyleri arasında meydana gelen ayrılmaların eğimlerinin de bilinmeyen olduğu üç tekil integral denkleme indirgenmiştir. İntegral denklemlerin sayısal çözümü Gauss-Chebyshev integrasyon yöntemiyle yapılmıştır. Üçüncü bölümde; sürekli temas durumu için temas gerilmeleri, tabakalarda oluşan σx, σy ve τxy gerilmeleri, ilk ayrılma yükleri ve ilk ayrılma mesafeleri elde edilmiştir. Süreksiz temas durumunda ise tabakalar arasındaki ayrılma ve alt FD tabaka ile rijit düzlem arasındaki ayrılma ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrılmaların başlangıç ve bitiş noktaları, tabakalarda oluşan gerilmeler ve temas yüzeylerindeki açılmalar elde edilmiştir. Ayrıca ANSYS paket programı yardımıyla problemin sonlu elemanlar yöntemiyle de yapılmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen sonuçlar ve son bölümde bu çalışma kapsamında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the contact problem of two functionally graded layers resting on a rigid plane and loaded with two rigid flat blocks is investigated according to the theory of elasticity. The PhD. thesis consists of four sections. In the first section, a literature study on contact problems is given and the stress and displacement expressions of Functionally Graded (FG) layers are obtained. In the second section, the boundary conditions for continuous and discontinuous contact are substituted into the stress and displacement expressions for the FD layers. For the continuous contact case, the problem is reduced to two singular integral equations, where the contact stresses are unknown, and for the discontinuous contact case, the slopes of the separation between the contact surfaces of the FD layers are also unknown. The numerical solutions of the integral equations are carried out using the Gauss-Chebyshev integration method. In the third section, the contact stresses for the continuous contact case, the stresses σx, σy, and τxy occurring in the layers, the initial separation loads, and the initial separation distances are obtained. In the discontinuous contact case, the separation between the FG layers and the separation between the lower FG layer and the rigid plane are considered separately. The starting and ending points of the separations, the stresses in the layers and the openings in the contact surfaces are obtained. In addition, the problem is analyzed with the finite element method with the help of the ANSYS program. The results obtained in the fourth section and the recommendations for this study are presented in the final section.